A háromszéki vendégforgalom jelentős emelkedéséről tanúskodnak az idei első kilenc havi összesített adatok: nyolcvannyolc százalékkal több turista érkezett hozzánk, mint a múlt év hasonló időszakában, számuk meghaladta a hatvannyolcezret.
A megyei kereskedelmi és iparkamara kimutatása szerint a szállodákban 45 855 vendéget fogadtak, ez 35 százalékkal haladja meg a tavalyit. Látványosan növekedett a panziók forgalma, kilencvenhárom százalékkal többen kértek itt helyet, tizenháromezernél többen, így a panziók részesedése megközelítette a 19 százalékot. Nemcsak a vendégek, de az itt töltött éjszakák száma is szembeötlően emelkedett: 36 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit.
Az ágazat másik mutatója, az elszállásolási helyek kihasználtsága is jobb volt, mint tavaly, de az emelkedés itt mindössze 1,2 százalékot tesz ki, az átlagos kihasználtság még mindig jóval a lehetőség fele alatti, 40,7 százalék, ami arról beszél: sokkal több vendég fogadására képes Háromszék, mint amennyien felkeresik.
A kamara az idei növekedés egyik okát abban látja, hogy a gyógyturizmusban az idény hamarább rajtolt, mint tavaly, több támogatott kezelőjegyet adtak ki. A másik tényező két nagyobb szálloda beindulása, most kezdenek látszani az eredményei a kovásznai Clermont, illetve a bálványosi Grand Hotel meg-, illetve újranyitásának, és keveset ronthatott a statisztikán, hogy a kovásznai Őzike Szálló felújítás miatt nem üzemel.
Ami még szembeötlő: egyre többen szállnak meg Háromszéken panziókban – falun közel kétszer annyian részesítették előnyben, mint tavaly. Ennek egyik magyarázata a kamara szerint, hogy idén eredményesebb volt a kínálat megismertetése, bővültek a panziók szolgáltatásai, többet adtak a minőségre, minek következtében egy ide látogató vendég másokat is hozott.
A panziók felfutása ellenére a kamara úgy látja: továbbra is a gyógyturizmushoz szorosan kötődő szállodaipar maradt a háromszéki idegenforgalom húzóágazata. Ezt támasztja alá Kovászna kiemelt gyógytényezőjű fürdőhellyé nyilvánítása, mely ha kellő beruházásokkal társul, európai szintűvé nőheti ki magát.
A kamara az idegenforgalom fellendítése érdekében továbbra is szorgalmazza az üdülési csekkek adómentesítését, az ötszázalékos általános forgalmi adót a gyógyturizmusban, a szabadságolási pénzjutalmak üdülési csekkel való helyettesítését a közalkalmazottaknál, melyet a betegségmegelőzésben hasznosítanának idehaza. Az is fontos lenne, ha az ásványvíz jövedéki adójának fele a helyhatóságoknál maradna, melyet ezek infrastruktúra-fejlesztésre hasznosítanának – emelte ki a háromszéki kamaraelnök, Herman Rosner.