Növekvő Erste-részesedés
Az Erste csoport újabb hatszázalékos BCR-részvénycsomagot vásárolt meg a romániai befektetési alapoktól, az ellenértéket készpénzben, illetve újonnan kibocsátott részvényekben fizették ki. Az osztrák csoport részesedése így 88 százalékra nőtt a BCR-ben.
"A SIF Moldova összesen 515 104 582 BCR-részvényt bocsátott az Erste rendelkezésére, amelyért cserébe 4 025 566 darab új Erste-részvényt kaptak: egy Erste-részvény 127,9583 BCR-részvénynek felelt meg. A SIF Moldova tehát a 4,74 százalékos BCR-részesedéséért egy százalékos Erste-tulajdonrészt kapott" – áll a közleményben. A SIF Moldova az átvétel után azonnal eladhatja a kapott Erste-értékpapírok legtöbb 25 százalékát. A következő 6, 12, illetve 18 hónapban ismét túladathat az értékpapírok egynegyedén. Emellett az Erste csoport december 12-én 123,6 millió lejért megvette a SIF Transilvaniától a BCR 1,26 százalékát. Ez azt jelenti, hogy 2011-ben az Erste csoport megvásárolta a BCR 14,5 százalékát, amelyért 12 300 878 új Erste-részvényt adott, illetve négy százalékát, amelyért 380,7 millió lejt fizetett.
Megfigyelés alatt a fejlesztési bank
Lehetséges leminősítésre utaló megfigyelés alá vette a BRD-t a Moody’s, miután az anyabank hitelbesorolását is lerontotta. A Moody’s idén december 9-én minősítette le a legnagyobb francia bankokat: a BNP Paribas-t, a Société Générale-t és a Credit Agricole-t. Az intézmény a Société Générale görög és román leányvállalatait negatív megfigyelés alá vette, cseh és orosz fiókjainak minősítését pedig lerontotta. "A leminősítések elsődleges oka az anyavállalat hitelbesorolásának romlása volt, ennek ugyanis a fiókokra is negatív hatása lehet. Az anyabank finanszírozása egyre nehézkesebb lesz, és kemény döntéseket kell hoznia a véges erőforrások optimális felhasználásáról. Emiatt egyre kevesebb pénzügyi és menedzsmentbeli támogatást tud nyújtani külföldi leánybankjainak" – írta közleményében a Moody’s.
Fennmaradó munkaerő-korlátozások
Írország és Belgium meghosszabbítja munkaerő-piaci korlátozásait a Bulgáriából és Romániából érkező munkavállalókkal szemben. Belgium 2013 végéig érvényben tartja a szigorításokat, Írország pedig legalább még egy évig nem liberalizálja munkaerőpiacát a 2007-ben csatlakozott országokkal szemben. Az utóbbi tagállam azért tartja szükségesnek a korlátozásokat, mert munkanélküliségi rátája 14,4 százalékra emelkedett.