Hírbörze

2011. december 21., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Növekvő Erste-részesedés
Az Erste csoport újabb hatszázalékos BCR-részvénycsomagot vásárolt meg a romániai befektetési alapoktól, az ellenértéket készpénzben, illetve újonnan kibocsátott részvényekben fizették ki. Az osztrák csoport részesedése így 88 százalékra nőtt a BCR-ben.

"A SIF Moldova összesen 515 104 582 BCR-részvényt bocsátott az Erste rendelkezésére, amelyért cserébe 4 025 566 darab új Erste-részvényt kaptak: egy Erste-részvény 127,9583 BCR-részvénynek felelt meg. A SIF Moldova tehát a 4,74 százalékos BCR-részesedéséért egy százalékos Erste-tulajdonrészt kapott" – áll a közleményben. A SIF Moldova az átvétel után azonnal eladhatja a kapott Erste-értékpapírok legtöbb 25 százalékát. A következő 6, 12, illetve 18 hónapban ismét túladathat az értékpapírok egynegyedén. Emellett az Erste csoport december 12-én 123,6 millió lejért megvette a SIF Transilvaniától a BCR 1,26 százalékát. Ez azt jelenti, hogy 2011-ben az Erste csoport megvásárolta a BCR 14,5 százalékát, amelyért 12 300 878 új Erste-részvényt adott, illetve négy százalékát, amelyért 380,7 millió lejt fizetett.


Megfigyelés alatt a fejlesztési bank
Lehetséges leminősítésre utaló megfigyelés alá vette a BRD-t a Moody’s, miután az anyabank hitelbesorolását is lerontotta. A Moody’s idén december 9-én minősítette le a legnagyobb francia bankokat: a BNP Paribas-t, a Société Générale-t és a Credit Agricole-t. Az intézmény a Société Générale görög és román leányvállalatait negatív megfigyelés alá vette, cseh és orosz fiókjainak minősítését pedig lerontotta. "A leminősítések elsődleges oka az anyavállalat hitelbesorolásának romlása volt, ennek ugyanis a fiókokra is negatív hatása lehet. Az anyabank finanszírozása egyre nehézkesebb lesz, és kemény döntéseket kell hoznia a véges erőforrások optimális felhasználásáról. Emiatt egyre kevesebb pénzügyi és menedzsmentbeli támogatást tud nyújtani külföldi leánybankjainak" – írta közleményében a Moody’s.


Fennmaradó munkaerő-korlátozások
Írország és Belgium meghosszabbítja munkaerő-piaci korlátozásait a Bulgáriából és Romániából érkező munkavállalókkal szemben. Belgium 2013 végéig érvényben tartja a szigorításokat, Írország pedig legalább még egy évig nem liberalizálja munkaerőpiacát a 2007-ben csatlakozott országokkal szemben. Az utóbbi tagállam azért tartja szükségesnek a korlátozásokat, mert munkanélküliségi rátája 14,4 százalékra emelkedett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 507
szavazógép
2011-12-21: Pénz, piac, vállalkozás - :

Csak a haszongépjárművek élnek a román piacon

Valamivel több, mint 11,6 ezer járművet értékesítettek novemberben, 10,7 százalékkal nagyobb mennyiséget, mint októberben Ro­mániában. A személyautók piacán 10,1 ezer autó talált gazdára, 5,3 százalékkal több, mint az azt megelőző hónapban.
2011-12-21: Riport - B. Kovács András:

Kicsidenként előre (Székely gazdák az uniós piacon)

Huszonnyolc éves, csupa terv, pezsgő munkakedv volt, és tizennégy hektárt művelt Gidófalván Sántha Attila, amikor öt évvel ezelőtt meglátogattam. Ma harminchárom évesen gazdasági erőben ugyanott tart, mint akkor, de nem a helyben topogás miatt.