Meglepő, hogy azok közül az óvoda- és iskolaigazgatók közül, akik részt vettek az RMDSZ-tisztségviselőkkel tartott múlt heti sepsiszentgyörgyi konzultáción, senki nem kérdezte meg Markó Béla kormányfőhelyettest, az RMDSZ volt elnökét, ha olyan sok kifogásolnivalót talál az új oktatási törvényben, észrevételeit miért nem mondta el a jogszabály megalkotásakor, vezérlete alatt a nyáj miért szavazott olyasmiről, amiről már akkor tudni lehetett, nem jó.
Hogy kinek mi a jó, arról nem érdemes vitát nyitni, huszonegy év tapasztalata azt mutatja, a hatalmon lévőnek mindig az a döntés felel meg, amely bebetonozza őt a tisztségbe. Hogy döntéseiért felelnie is kell(ene) szavazói előtt, az meglehetősen kevés politikust érdekel. Meglepő, de egyben érthető is, hogy az igazgatók inkább foglalkoznak a jelennel és a jövővel, mintsem azon rágódnának, miként süllyedt ilyen mélyre a hazai oktatás. Úgy tűnik, pártállástól függetlenül érzik a felelősségét a rájuk rótt tehernek, ami nem egyéb, mint ellentmondásokkal teli intézkedéshalmaz.
De lássuk, mi történt az említett találkozón. A tanácskozást Markó Béla indította az általa legsürgősebbnek tekintett tennivalók felsorolásával, és többek között azt kifogásolta, hogy nem készültek el az oktatási törvény alkalmazását szabályozó módszertanok. A februárban életbe lépett új jogszabály ugyanis előírja, legtöbb nyolc hónap alatt kell kidolgozni és közzétenni a gyakorlati útmutatókat – ellenben ezeknek csupán töredéke készült el, így a rendszerben teljes a káosz és a bizonytalanság. Az elmúlt tizenegy hónap alatt hol volt az RMDSZ? A másik elszólás a kisebbségi oktatás finanszírozása kapcsán hangzott el, amelyről Markó megállapította, ez a kérdés bonyolult, de sürgősen meg kell oldani. Ezt mi is így gondoljuk. És végül a beismerő vallomás: "itt-ott kompromisszumot kötöttünk a tanügyi törvény megalkotása alatt, mert a kisebbségi oktatásra koncentráltunk".
Úgy tűnik, úgy besűrűsödött egyesek agya a túlzott koncentrálástól, hogy már saját maguknak is ellentmondanak, hisz, ha igaz lenne, hogy a magyar oktatás érdekében dolgoztak megfeszítetten januártól mostanáig, akkor egy sor tisztázatlan kérdésre választ kaptak volna az oktatásban leginkább érintettek: a gyermekek, pedagógusok és szülők.