A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara tavaly is nyilvánosságra hozta a sikeres háromszéki cégek toplistáját. A környezetvédelmi listavezető, a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. és a romániai gumiabroncspiac éllovasa, a kézdivásárhelyi Nexxon Kft. után a megyeszékhelyi Arcon Kft., a bitumenes szigetelőlemezek és polisztirén-szigetelők hazai piacvezetőjével ismerkedhetnek meg.
A sikeres háromszéki cégek legutóbbi listájának második helyezettje, a 2010-ben 99,7 millió lejes évi forgalmat lebonyolító, több mint 180 embert foglalkoztató sepsiszentgyörgyi Arcon Kft. országos szinten is igazi nagyágyúnak számít. "Ha az ember saját vállalkozásba kezd, számíthat arra, hogy az adódó lehetőségeknek csak bizonyos részét ismeri fel. 1994-ben például felajánlották, hogy vegyem át a Nokia romániai üzletét, ám én nem láttam meg benne a jövőt. Nem éreztem meg a lehetőséget az elektronikus háztartási eszközök piacán sem. Nekem a víz- és hőszigetelő anyagok és rendszerek maradtak. Természetesen nem bántam meg" – mondja Ioan Ţiţeiu, a cég tulajdonosa.
A megye első magáncége
A mérnök végzettségű üzletember számára azonban több kanyar után vezetett az út a szigetelőanyagok világába. 1988-ig a sepsiszentgyörgyi gépgyárban, az IMASA-ban dolgozott, majd az Építők Szövetkezetnél, 1990 májusában az országban az elsők között volt, akik vállalkozói engedélyért folyamodtak, a társtulajdonos Molnár Károllyal létrehozta a megye első magáncégét, az Andicót. A gépműhely, valamint egy dohányvágó kés elkészítése és találmányként való hitelesítése révén felemelkedő vállalkozás már 1991-re kitermelte az első dollármilliót, ennek ellenére 1992-ben szétváltak a cégtársak. Ţiţeiu megalapította a Martec nevű céget, majd másokat is, és elindult a saját útján. "1993-ban vettünk részt első alkalommal az országos építőipari vásáron Izraelből származó csövek hőszigeteléséhez szükséges anyagokkal, ott találkoztam először a bitumenes szigetelőlemezekkel, ami abszolút újdonságnak számított Romániában – meséli a cégvezető. – Addig csak a kátránypapír-szigetelést használták két, három, öt rétegben. Ezt követően hoztuk be kolozsvári partnerekkel együtt az első bitumenes lemezeket Olaszországból, tanultuk meg a felhasználásukat, itt hoztuk létre az első csapatot, amely megtanulta a lemezek szakszerű alkalmazását. Az első nagyobb munkálatot a Covalactnál végeztük még 1994-ben, tízezer négyzetmétert fedtünk be, azóta sincs panasz rá."
A nagy áttörés
Az igazi nagy áttörést azonban 1995–1996 jelentette. Ekkor írták ki az első országos liciteket a tetőszigetelésekre, a Daewoo cég craiovai gyárának újraszigetelését pedig az Arcon nyerte el, lekörözve az ország legnagyobb építészeti cégeit. Vagy azért, mert a versenytársak a régi technológiát ajánlották, vagy pedig azért, mert még kezdőbbek voltak a bitumenes lemezek területén, mint az Arcon – tartja ma is Ţiţeiu. "Az volt – és vélhetőleg jó ideig marad is – a legnagyobb léptékű hazai munkálatunk, 450 000 négyzetméter szigeteléséről volt szó, amit egy kolozsvári céggel együtt végeztünk. Kilencvenkamionnyi anyagot importáltunk, vámoltunk, szállítottunk a helyszínre. Nagy hajtás volt, hiszen hét hónap alatt kellett végezni. Ez volt és maradt a referenciamunkánk, hiszen bár azóta is akadt jó néhány jelentős, 100 000–120 000 négyzetméter nagyságú szerződésünk, a craiovaihoz hasonló nem" – mondja az Arcon-vezér.
A Daewoo-momentum után fogtak neki kialakítani az eladói, kivitelezői hálózatukat, és – a többi üzletág fokozatos leépítésével párhuzamosan – kezdtek összpontosítani a szigetelés műfajára. Egyre ismertebbek lettek, Szentgyörgy pedig szakmai támponttá, amolyan "Nadrágok völgyévé" rangosodott. Nagyjából 2002-re izmosodott odáig a helyzet, hogy az Arcon cég és a Pluvitec lemezek ismertsége indokolttá tette egy termelőegység felszerelését. Az olasz know-how-val és szakmai képzéssel teljessé tett gyár termelése 2004 májusában indult. A beruházások sora azonban nem szakadt meg ezzel a hétmillió euró körüli – banki hitelből biztosított – befektetéssel. Másfél évvel később, 2005 októberében már az ugyancsak legmagasabb szintű műszaki felszereltséggel induló polisztiréngyár is "zakatolt", 2007-ben további gyártósorral bővült a lemezgyár kapacitása, 2008-ban pedig újabb épülettel gazdagodott a polisztiréngyár. Így történhetett meg, hogy 2009-re – amikor már bőven válságtól reszketett a világ – megduplázódott a termelés. "Akkor már régen a korábbi maximális kapacitással termeltünk, ám az építőipar ciklikus, elsősorban nyári éhségét figyelembe véve elodázhatatlanná vált a további bővítés" – magyarázza az akkori "irracionális" lépést Ţiţeiu.
Egy Daewoo-léptékű munkálathoz szükséges anyagmennyiséget ma már tizenkét nap alatt gyártanak le, évente húszmillió négyzetméter előállítására lennének képesek, amiből 3000 kilométernyi kétsávos utat lehetne beborítani Arcon márkájú bitumenes lemezzel. Összesítésben: az Arcon Kft. ma Németországtól Görögországig Közép-Kelet-Európa és a Balkán legnagyobb gyártóegységével dicsekedhet. A paletta pedig tovább bővült: 2011-től a cég immár saját márkájú, akrilalapú festékeket és díszvakolatokat gyártó egységet működtet a volt műanyaggyár épületében.
Alkalmazkodás és siker
Az eladások szempontjából a 2006-os, 2008-as és – itt jön a meglepetés! – a 2011-es év bizonyult eddig a legjobbnak. Az első két év sikereit elsősorban az magyarázza, hogy az az időszak országszerte a hatalmas építkezések, befektetések éve volt. A tavalyi esztendő mérlege a bitumenes lemezek exportja révén kiemelkedő. "A gazdasági válság arra késztetett, hogy az exportra összpontosítsunk, míg korábban elsősorban a belföldi piacra figyeltünk" – ecseteli Ţiţeiu.
Alaposan elemezték a cég tevékenységét, és kénytelenek voltak népszerűtlen intézkedést is hozni: 2009 elején tízszázalékos bércsökkentést vezettek be az irodai személyzetnél, 2010-ben azonban már vissza is állították a korábbi állapotokat, 2011-ben pedig az Arcon alkalmazottjai már jobban kerestek, mint az utolsó "békeévnek" számító 2008-ban.
Az Arcon tulajdonosa úgy ítéli meg, hogy az építőipar kezd lassan magához térni, de még mindig a 2008-as szint alatt marad. A statisztikát elsősorban az útépítések "kozmetikázzák", a lakásépítkezés tekintetében stagnálást hozott a 2011-es év. Az Arcon azonban az egy évvel azelőtti üzleti forgalmához képest több mint 15 millió lejes növekedést, azaz 115 millió lejes forgalmat regisztrálhatott.
A közeljövő sikere egy újabb saját, európai jelentőségű találmányban, a bitumenes és polisztirénlemezekből álló "szendvicsben" rejlik, amelyet sík felületeken alkalmaznak, gyorsan szerelhető, könnyű, és nem terheli meg a tetőszerkezetet. Ha pedig sikerül európai pénzforrásokhoz jutni, folytatódhat egy másik, ugyancsak az Arcon nevéhez kötődő sikertörténet, a tömbházak víz- és hőszigetelése is, amelynek országos szintű referenciamunkája a sepsiszentgyörgyi Állomás negyed tömbházainak rehabilitálása.