Gidófalva községközponthoz még öt település tartozik: Étfalvazoltán, Fotosmartonos és Angyalos – közölte Berde József polgármester. Elmondta, igyekeznek a lehetőségekhez mérten arányosan és méltányosan fejleszteni a falvakat. A dolgok sorrendjét azonban a lehetőségek adják, de szabályozzák például a közművesítés tervezetei is. Számukra a települések közművesítése volt a legfontosabb.
– Valamilyen sorrendet tehát mégis be kellett tartani?
– A kőröspataki bánya által megkezdett vízhálózatunkat korszerűsíteni és bővíteni kellett, hogy vizet tudjunk adni a peremtelepüléseknek. Felújíttattuk a régi zoltáni vízház belső rendszerét, új fúrt kutat készíttettünk, kicseréltük a régi hálózatot. Minden településen földbe került a fővezeték, tisztított, minőségi ivóvíz jut el minden faluba. Ez hárommillió lejes munka volt, tény, hogy eléggé elhúzódott, és még mindig tartozunk a kivitelezőnek. A tanács egyetértett azzal, hogy a kiterjedt ivóvíz- és csatornázási rendszer működtetésével átálljunk egy kimondottan erre szakosodott céghez. A családok zöme csatlakozni akar a rendszerre.
– Hogy állnak a szennyvízhálózattal?
– Három faluban, a községközpontban és Étfalvazoltánban lerakták a fővezetéket, tavasszal kezdődik a családok csatlakoztatása. S mert most már mindenütt van víz, folytatjuk a kanalizálás bővítését a másik három településen is. Pályáztunk, és a megyevezetés anyagi segítségével folytattuk a gidófalvi és a fotosmartonosi kultúrotthon felújítását. Utóbbi helyen egy épülettömbben működik az óvoda és az iskola. Ha az iskola belső javítására nem kapunk pénzt a tanügytől, 2012-ben megpróbáljuk saját erőnkből. Gidófalván új tető került a községi könyvtár épületére, melyben a kultúrotthon is működik, s idén a külső részt akarjuk csinosítani.
– A gidófalvi Czetz János központi iskola épületére emeletet húztak, kazánház és sportcsarnok épült. Mit kell javítani a zoltáni régi iskolánál? Vannak-e még gondok az új angyalosi iskolánál? Mikor fejezik be Angyaloson az aszfaltozást?
– Zoltánban az iskolára új födémet tettünk. Többre nem telt, mert 2010-ben egy lejt sem osztott le a tanügy ilyen célra. Hátramaradt az épületbelső és az udvar rendezése. Angyaloson az új iskola működik, a központi fűtést is beszereltük, bekerítettük, visszaépítettük a régi iskolaépülettől leszerelt székely kaput, de az emeleti szobák belső rendezése, bútorozása még ezután következik. Angyaloson egy rövid útszakasz – 300–350 méter – aszfaltozása várat magára az Állomás utcában, amit csak a szennyvízhálózat lerakása után akarunk leönteni. Kár volna feltörni az új aszfaltot. Addig ezt a rövid szakaszt sóderrel feljavítjuk. Előtanulmány készült a kanalizálásra. Reméljük, idén valamilyen kormányprogram révén elvégezhetjük. A falu 3,3 kilométerre fekszik a községközpont derítőállomásától, így döntenünk kell arról, hogy Angyalos szennyvizét a gidófalvi ülepítőre kapcsoljuk-e, vagy építsünk újat helyben. Ebben a kérdésben a munkálatok ára lesz a döntő. Jobban állunk Fotosmartonos csatornázásával. Pályázatunk nyertes, hamarosan megkötjük a szerződést, meghirdetjük a versenytárgyalást a tervezésre és a kivitelezésre. Szándék szerint rácsatlakoztatjuk a rendszert a Gidófalván már működő ülepítő- és derítőállomásra.
– Elkészült a drága és korszerű Olt-híd Zoltánnál. Most már nem lesz akadálya Étfalvazoltánt a Csík felé tartó nemzetközi műúttal aszfaltozott szakasszal összekapcsolni.
– Ez szerepel idei terveink között. Pályázni akarunk, akárcsak Fotosmartonos két kilométeres bekötőútjának aszfaltozására is, de csak miután a földben lesz a szennyvízhálózat fővezetéke.
Minden nehézség, gazdasági válság ellenére életkedvvel tele a község lakossága. Sikeres falunapokat tartottak, és gazdagnak mondható a települések művelődési élete is. Az önkormányzat támogatta ezt a mozgalmat, helyi együttesek biztosították a falunapok művészi műsorait. Elkészítették a leendő községi ravatalozó tervezetét, beszerezték az építkezési engedélyt, s reménykednek, hogy a munkálatokat anyagiakkal segíti a megyei tanács. Nem halt ki a kalákaszellem a községben. Az étfalvazoltániak a tekepálya megépítésénél bebizonyították, hogy önerőből csodákat lehet művelni. Ebben a faluban a központi park és játszótér kiépítését idén fejezik be. Sajnos, tavaly a lakosságtól az adót csak 64 százalékban sikerült begyűjteni. Ezt megsürgette az önkormányzat, mert egyfajta ismérve az állami költségvetési támogatás megállapításának is.