JegyzetNéppárti megoldások

2007. november 15., csütörtök, Világfigyelő

Tiszavirág-életűnek bizonyult a Románia uniós csatalkozása után megalakult szélsőjobboldali frakció az Európai Parlamentben.

Tegnap a Nagyrománia Párt utolsó két EP-kéviselője is úgy döntött, kilép az európai szélsőséges pártok politikusait tömörítő szövetségből, így működésképtelenné vált a frakció. A Corneliu Vadim Tudor vezette alakulat politikusainak felháborodását Alessandra Mussolini kijelentései váltották ki. Benito Mussolini unokája ugyanis a napokban kijelentette: Olaszország a románok megszállása alatt van. Ráadásul szerinte a románok lemészárolták az itáliaiakat, és sokkal kegyetlenebbek, mint bármely más etnikum.

Amint azt a Mussolini-unoka nyilatkozata, valamint a nagyromániások retorikája mutaja, igazán nincs miért sajnálni a szélsőjobb frakció megszüntét. Már létrejötte is abszurdum volt: hogyan köthetne szövetséget ugyanis a szélsőségesen nacionalista politikus egy másik nemzet hasonlóan idegengyűlölő képviselőjével? A frakció azonban létrejött: év elején sokan még azon mosolyogtak, hogy ez Románia legfőbb ajándéka az uniós csatlakozás alkalmából.

A történetnek van egy másik vetülete is, amely a nagy európai pártcsaládok helyzetét tükrözi. Nekik ugyanis elvileg ideológiai szempontból kellene viszonyulniuk minden kérdéshez, gyakorlatilag azonban néha a nemzeti, néha egyéb pillanatnyi érdek határozza meg álláspontjaikat. Ezért lehetséges az, hogy a mérsékelten jobboldali beállítottságúként számon tartott Európai Néppárt támogatásáról biztosítsa a Demokrata Pártot és az RMDSZ-t egyaránt. Miközben az egyik a nemzeti érdekre hizvatkozva a kisebbségi törvény elfogadásáért küzd, a másik pedig ugyancsak a nemzeti érdekekre hivatkozva (csak épp egy másik nemzetére) mindent megtesz, hogy megakadályozza ezt. És ugyanezen néppárt az RMDSZ-t is támogatja, miközben alelnöke, Orbán Viktor a függetlenként versenybe szálló Tőkés László püspökkel közösen kampányol.

Az ellentmondások tehát szinte olyannyira szembetűnőek, mint a szélsőjobb frakció esetében. A különbség csak az, hogy a néppártiak felülemelkednek az ellentéteken, és úgy tesznek, mintha nem lennének nézeteltérések. És míg a szélsőségesek szövetsége felbomlott, az Európai Parlamentben továbbra is a néppárté a legnagyobb frakció. Talán azért, hogy az erdélyi magyarság is ellesse a receptet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2007-11-15: Világfigyelő - x:

Amerikai hadihajók Észak-Vietnamban

Az amerikai haditengerészet két hadihajója úszott be tegnap az észak-vietnami Haiphong kikötőjébe, amelyet harmincöt éve az amerikai hadsereg intenzíven bombázott.
2007-11-15: Világfigyelő - x:

Orosz kommentárok Putyin terveiről

A tegnapi orosz lapok címoldalukon számoltak be arról, hogy Vlagyimir Putyin elnök előző nap Krasznojarszkban kijelentette: azért állt az Egységes Oroszország Párt jelölőlistájának élére, mert csak ez biztosít számára erkölcsi felhatalmazást ― a párt választási győzelme esetén ―, hogy számon kérje a kormánytól és a parlamenttől a ma kijelölt feladatok teljesítését.