Tiszavirág-életűnek bizonyult a Románia uniós csatalkozása után megalakult szélsőjobboldali frakció az Európai Parlamentben.
Tegnap a Nagyrománia Párt utolsó két EP-kéviselője is úgy döntött, kilép az európai szélsőséges pártok politikusait tömörítő szövetségből, így működésképtelenné vált a frakció. A Corneliu Vadim Tudor vezette alakulat politikusainak felháborodását Alessandra Mussolini kijelentései váltották ki. Benito Mussolini unokája ugyanis a napokban kijelentette: Olaszország a románok megszállása alatt van. Ráadásul szerinte a románok lemészárolták az itáliaiakat, és sokkal kegyetlenebbek, mint bármely más etnikum.
Amint azt a Mussolini-unoka nyilatkozata, valamint a nagyromániások retorikája mutaja, igazán nincs miért sajnálni a szélsőjobb frakció megszüntét. Már létrejötte is abszurdum volt: hogyan köthetne szövetséget ugyanis a szélsőségesen nacionalista politikus egy másik nemzet hasonlóan idegengyűlölő képviselőjével? A frakció azonban létrejött: év elején sokan még azon mosolyogtak, hogy ez Románia legfőbb ajándéka az uniós csatlakozás alkalmából.
A történetnek van egy másik vetülete is, amely a nagy európai pártcsaládok helyzetét tükrözi. Nekik ugyanis elvileg ideológiai szempontból kellene viszonyulniuk minden kérdéshez, gyakorlatilag azonban néha a nemzeti, néha egyéb pillanatnyi érdek határozza meg álláspontjaikat. Ezért lehetséges az, hogy a mérsékelten jobboldali beállítottságúként számon tartott Európai Néppárt támogatásáról biztosítsa a Demokrata Pártot és az RMDSZ-t egyaránt. Miközben az egyik a nemzeti érdekre hizvatkozva a kisebbségi törvény elfogadásáért küzd, a másik pedig ugyancsak a nemzeti érdekekre hivatkozva (csak épp egy másik nemzetére) mindent megtesz, hogy megakadályozza ezt. És ugyanezen néppárt az RMDSZ-t is támogatja, miközben alelnöke, Orbán Viktor a függetlenként versenybe szálló Tőkés László püspökkel közösen kampányol.
Az ellentmondások tehát szinte olyannyira szembetűnőek, mint a szélsőjobb frakció esetében. A különbség csak az, hogy a néppártiak felülemelkednek az ellentéteken, és úgy tesznek, mintha nem lennének nézeteltérések. És míg a szélsőségesek szövetsége felbomlott, az Európai Parlamentben továbbra is a néppárté a legnagyobb frakció. Talán azért, hogy az erdélyi magyarság is ellesse a receptet.