Rosszindulatú daganattal küzdő tizennyolc kiskorú szerepel a megyei kórház járóbeteg-rendelőjének nyilvántartásában, zömük a jellegzetes gyermekkori, genetikai eredetű rákokban szenved: leukémiában, vese- és idegrendszeri megbetegedésben, de vannak kivételek is, pl. egy májrák.
Dr. Mirela Drăgan onkológus közlése szerint kezelésük nem itt folyik, legfeljebb kisebb panaszokkal, hányingerrel, étvágytalansággal, hűléssel stb. jönnek hozzá — a jegyzékbe is sokan csak azután iratkoznak fel, miután visszajöttek a bukaresti, kolozsvári egyetemi klinikákról.
Sajnos, egyre többen vannak — vagy csak többen kerülnek elő, hiszen most már sok új terápia jelent meg, és látványos eredményeket érnek el a gyógyításban: van például egy agydaganatot túlélő kisfiú is Sepsiszentgyörgyön; ennek ellenére a kór még mindig sok áldozatot szed... Akad olyan gyermek, akit két-három éves korában támad meg, és bizony évekig tartó harcnak néz elébe az a család, ahol ez megtörténik. És kemény anyagi áldozatoknak is, mert a kezelés ugyan ingyenes, de a rengeteg járulékos költség sokat felemészt. A statisztikákkal rendelkező világtól némiképp eltérő módon Háromszéken fele-fele arányban vannak falusi és városi, a megélhetés határán levő és jobb módú rákos betegek, arról azonban nincs adat, hogy hazai viszonylatban körülbelül hol helyezkedik el térségünk e szomorú területen.