A Step by Step-program

2012. február 23., csütörtök, Közélet

A Lépésről lépésre (Step by Step) iskolai programot az 1990-es években dolgozták ki amerikai szakemberek, a reformpedagógiák legnevesebb képviselői, mint Froebel, Montessori, Freinet, valamint pszichológusok, mint Piaget, Erikson, Hunt, Vygotsky munkássága alapján.

  • Főzőcske egy sepsiszentgyörgyi Step by Step osztályban
    Főzőcske egy sepsiszentgyörgyi Step by Step osztályban

A programot a Children Resourse International – Washington szabadalmaztatta, jelenleg huszonhat országban működik, Kelet-Európában a Soros-alapítvány kezdeményezésére indult el. Romániában 1994 óta alkalmazzák az országos Step by Step-központ és az oktatási minisztérium égisze alatt. Sepsiszentgyörgyön 1997 óta működnek Step by Step osztályok a Váradi József Általános Iskolában, jelenleg hat osztályban folyik a tanítás tizenkét tanítóval.
A Lépésről lépésre iskolai program nyitott oktatási modell, ugyanakkor tiszteletben tartja az ország tantervét. Módszerei teret biztosítanak a természetes tanulási folyamatoknak, hagyják érvényesülni a gyermek spontán érdeklődéséből és tapasztalataiból származó hatásokat, érdekessé, változatossá teszik a tanulást. A gyermek szükségleteire, viselkedésére, tulajdonságaira, korábbi tapasztalataira reagál. A program fő célkitűzése olyan nevelési, tanítási keretek biztosítása, melyben a tanulók egy közösség aktív és alkotó tagjaivá válhatnak, képesek önálló véleményt formálni, és ezt megfelelően közölni, döntéseket tudnak és mernek hozni, ezek következményeiért vállalják a felelősséget, nyitottak egymás és a világ iránt.
Tizenöt éves tanítói tapasztalatom ebben a módszerben megerősítette hitemet, hogy minden gyermekben él a természetes kíváncsiság, mely kellő motivációval, játékossággal, pozitív megerősítéssel (azt emelem ki, ami jó, nem azt, ami rossz) fenntartható, fejleszthető. Ugyanakkor a gyermekek által választott témák (pl. dinoszauruszok, kutyák, erdő, kenyér stb.) tantervi keretbe illesztése, érdekes feldolgozása, tantárgyakra való lebontása nagyon sok kreativitást, rugalmasságot, odaadást kíván a tanítótól.
Az osztálytermekben a bútor igazodik a gyermekek életkori sajátosságaihoz, szükségleteihez. Eszközeink úgynevezett tevékenységközpontokban kapnak helyet, bármikor elérhetőek és használhatóak. Van író-, olvasó-, matematika-, művészeti, természetismereti és építőközpontunk. Egy nagy szőnyegen folyik a közös beszélgetés, a mesehallgatás, a reggeli találkozás, a tevékenységek értékelése, összegzése.
A rugalmas időkezelés szintén sajátossága a módszernek. A feldolgozandó témát, a gyermekek tanulási ütemét is figyelembe véve tervezzük meg a napi, heti, havi tanítási, tanulási rendet. Többnyire párokban, csoportokban, a kooperatív tanulás módszereit alkalmazva dolgozunk. A saját "könyvek" készítése, az egyéni naplóírás, a drámajátékok, a szülőknek tartott témabemutatók, az erdei iskolák vonzóvá és érdekessé teszik a tanulás, tanítás folyamatát. Az értékelés személyes, egyéni, alapja a gyermek folyamatos megfigyelése. Félévenként egyéni beszélgetésben is beszámolunk a szülőnek a gyermek fejlődéséről, a felmerülő problémákról.

BALÁZS RÉKA, Step by Step tanító

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 647
szavazógép
2012-02-23: Közélet - :

Visszaköltözik a református iskola

Az 1989-es változás után a református egyház célul tűzte ki a református oktatás újraindítását Sepsiszentgyörgyön. Ennek megvalósítását kezdtük el 1993-ban az évfolyamonkénti két líceumi osztály indításával. A hagyományokkal rendelkező oktatási forma újraindítása elvártnak és kívánatosnak bizonyult az idők során, így 2005-től gimnáziumi osztállyal bővült iskolánk. Jelen pillanatban is két-két líceumi osztállyal és egy-egy gimnáziumi osztállyal működik tanintézményünk.
2012-02-23: Közélet - :

A Waldorf-pedagógiáról

A Waldorf-pedagógia szellemi atyja Ru­dolf Steiner, aki az emberközpontú nevelés művészetét kívánta megvalósítani. A Wal­dorf-iskolát a szív, a kéz és a fej iskolájának is nevezik, mivel a gyermekek testi, lelki és szellemi fejlődését harmonikus egységben kezeli.