Leonard Azamfirei korábbi dékánt választották meg tegnap a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektorává. A választást a magyar tagozat tanárai és diákjai törvénytelennek tartják, ezért bojkottálták.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) honlapján közzétett jegyzőkönyv szerint a rektor választásának már az első fordulója érvényes volt, hiszen a választásra jogosultak több mint kétharmada (68,51 százaléka) adta le szavazatát. Az érvényes szavazatok 53,68 százalékát Leonard Azamfirei, az orvosi kar korábbi dékánja kapta. Szükségtelenné vált tehát a péntekre tervezett második választási forduló megszervezése.
A választások eredményét az oktatási minisztériumnak is hitelesítenie kell. Egy nappal korábban a minisztérium hivatalosan is a választások elhalasztását kérte, a választásokat ugyanis olyan egyetemi charta alapján szervezték meg, amelyet a minisztérium nem fogadott el. A tárca kérését azonban elutasította az egyetem szenátusa, amelyet szintén a vitatott alapokmány alapján választottak meg, és perbe hívta a szaktárcát az egyetemi charta elfogadását követelve.
A rektorválasztás amúgy feszült hangulatban zajlott, az egyetem chartája ugyanis nem ismeri el a magyar tagozat önálló létét. Az egyetem magyar oktatói és magyar diákképviselői sem az alapokmányt, sem az ez alapján szervezett választások törvényességét nem ismerik el, ezért bojkottálták a választásokat.
A megválasztott rektornak a plágiumváddal is szembe kell néznie. Leonard Azamfirei ugyanis – az egyetem angol nyelvű szakfolyóiratában közölt – tudományos dolgozat társszerzője, amelynek jelentős hányadát német kutatók tanulmányából ollózták. A plágium ellen az eredeti német tanulmány szerzője is tiltakozott. Az ügy iratcsomóját a plágiumvádat megfogalmazó Bolyai Kezdeményező Bizottság tíz nappal ezelőtt postázta a bukaresti szakminisztériumba.
Érvényesítik a törvényt
A MOGYE kapcsán Kelemen Hunor elmondta: az oktatási törvény előírásait mindenki köteles betartani, "még egy olyan rektor is, aki egyébként választási kampányban van, aki mindent alárendel annak, hogy az általa elképzelt rektorhelyettes kerüljön az egyetem élére". Az RMDSZ elnöke leszögezte, hogy a törvényt mindenképpen betartatják a MOGYE rektorával, erre megvannak az eszközeik. Ha az egyetem szenátusa nem hajlandó, a tanügyi törvény lehetőséget teremt, hogy a kormány rendelettel beavatkozzon."Ez látszólag az egyetemi autonómia csorbítása, de az erdélyi magyar emberek nem az egyetem szenátusától várják a közösségi jogok érvényesítését, hanem a kormánytól, a parlamenttől. Ha nem lehet másképp jobb belátásra bírni az egyetem vezetőit, akkor ezzel a megoldással fogunk élni" – hangsúlyozta Kelemen Hunor. "Itt pénzről van szó. Az egyetemi oktatás nagyon sok pénzről szól, és a MOGYE vezetősége azért nem akarja a magyar kar különválását, mert jelentős finanszírozásról kellene lemondaniuk" – fejtette ki a Háromszék kérdésére válaszolva.(Farkas Réka)