Volt, aki a rendszerváltás után hamar felismerte, hogy a lelki, kulturális és más engedményekkel érkező új korszak kellemetlen meglepetésekkel is jár. Ha sejtése beigazolódott, váltott. Otthagyta régi munkahelyét, avagy ha az megszűnt, új jövedelemforrást teremtett magának.
Uzon központjában szÃnes cégér adja tudtára az arra járónak, hogy a kis zsákutcában virágkertészet működik. Kónya kertészet – DÃsznövények – betűztük a feliratot. A házban régi ismerÅ‘sünk, Kónya Magdolna fogad. Mesterien megépÃtett fóliasátrak sorakoznak a kertben, s az ég felé emelkedÅ‘ kékesszürke füstoszlop jelzi, hogy bent nincs hideg. Január elején megkezdték már a virágmagok vetését. A hónap végére kikeltek a növénykék, s most falujukban munkahelyre lelÅ‘ asszonyok nagy türelemmel pikÃrozzák a virágpalántákat.
– A kereskedelemben dolgoztam, ahol egy adott pillanatban már kétes volt a jövÅ‘, és váltottam. Egyfajta kényszer volt ez. Ebben a mesterségben saját erÅ‘mbÅ‘l képeztem magamat, saját kárunkon tanultunk, s Ãgy nyertem tapasztalatot – mesélte Magda asszony. – Mi csak termelÅ‘k vagyunk, nincsen cégünk. A benti munka az én feladatom, a férjem a fóliák mestere, a beszerzést, a piacra szállÃtást végzi. Még öreg édesanyám is itt tevékenykedik, kell az idÅ‘snek a mozgás. Nagy kárt szenvedtünk a hóvihar miatt. Torlaszokkal zárta el az utat a fóliák között, a vastag és nehéz hóréteg sok helyen beszakÃtotta a sátrak tetejét. A kert végében még most is másfél méter magas a hótorlasz.
Kónyáéknál nem telelnek virágok. Minden évben elölrÅ‘l kezdik a munkát. Semmilyen hazai virágfélével nem találkoztunk. Minden virág külföldi – többnyire holland – magokból kel életre, amit egy központi lerakattól, forgalmazó cégtÅ‘l szereznek be, még a virágmagok és palánták számára szükséges tÅ‘zeges földet is meg kell vásárolniuk. Ha nem az elÅ‘Ãrás szerint történik a termesztés, biztos a csÅ‘d. Elég egy pillanatnyi gondatlanság ahhoz, hogy végzetes kárral kelljen számolniuk.
Kilenc idénymunkásnak ad kenyeret a kora tavasszal induló kertészet, valamennyien a legnagyobb magabiztossággal, szakértelemmel végzik munkájukat. Itt is, mint az állattenyésztésben, helyhez köt a feladat, a termesztÅ‘ rabja a munkának. Kónyáék teljesen önállóak, senkitÅ‘l nem kapnak segÃtséget, támogatást. Egyre nagyobbak a költségek – vÃz, tűzifa, munkások fizetése, a virágokat hetente permetezni kell. A kitartó munka árán megteremtett virágözön számára nekik kell piacot szerezniük, ami bizony nem leányálom. CsÃkszereda közeli helynek tűnik akkor, amikor gyakran Bukarest piacain kell kÃnálniuk virágaikat.
– Ezek begóniapalánták, jégvirágok – kezdte bemutatóját Magda asszony. – Ez a gazánia (záporvirág), a szomszédos ládákban szÃnes petúniák százai növekednek a meleg és nedves környezetben. Ez kÅ‘rózsa, dohányvirág és a sárga, narancsszÃnű, majd tarka büdöskék, Tagetes a neve. Nem miénk fajta virágok ezek: holland, német, japán eredetűek.
A környezÅ‘ kerteket még vastag hóréteg borÃtja. Az éles keleti szél elÅ‘l jól esik betérni a fűtött, meleg fóliákba, ahol zajlik az élet, a mindennapok megtartója. Hónapok múlva, amikor minden növény virágba borul, fotósparadicsommá válnak a fóliák. Most még csak csirájában él a remény.