Korszerű fakitermelési oktatóprogramot indít a zabolai Roy Chowdhury – Mikes Birtokigazgatóság Sepsibükszádon.
Amikor Luigi Frigerio svájci favágó először Háromszékre látogatott, kicsit összeszólalkozott egy helyi favágóval azon, hogy vajon a kiszemelt bükköt le lehet-e dönteni oda, ahova ő elképzelte. Addig-addig vitatkoztak, hogy fogadás lett a vége. Luigi letett egy egyfrankos érmét a földre, és azt mondta, vagy rádönti a fát, vagy ő fizeti a söröket munka után. A helyiek csóválták a fejüket, hogy az lehetetlen. Csak akkor csóválták jobban, amikor valóban az érmére dőlt a fa. Luigit azóta tisztelik Sepsibükszádon.
A napokban Luigi és kollégája, Fred Flückiger, két tapasztalt svájci fakitermelő adja át tudását és évtizedek tapasztalatát az ittenieknek. Celerinában és Emmentalban több évtizede oktatják az egész Európából érkező tanoncokat, Svájcban ugyanis csak kétéves átfogó képzéssel lehet fakitermelői minősítést szerezni. Az egy hétre Háromszékre érkezett oktatók elsősorban a korszerű, biztonságos, és az erdőt védő, a jövő fáit kímélő fadöntés módozatait ismertetik. A mostani látogatás az első lépés egy olyan program kialakításáért, amelyben a helyiek a megszerzett tudást és tapasztalatot nemcsak kamatoztatni tudják munkájuk során, hanem át is tudják adni ismereteiket kollégáiknak. A tervek szerint a képzés második eleme a háromszékiek svájci látogatása lenne, ahol a St. Moritz környéki erdőkben tíznapos intenzív gyakorlaton vennének részt. A szervezők az együttműködést a svájci állam támogatásával szándékoznak kialakítani, és a hosszú távú tervekről a Háromszékre látogató Jean-Hubert Lebet svájci nagykövettel tárgyalnak, aki hétfőn a sepsibükszádi erdőben megismerkedett a program résztvevőivel.
A képzés hosszú távú célja nemcsak az, hogy a helyi favágók minősített svájci képesítést szerezzenek, hanem hogy a svájci oktatók segítségével akkreditált, román minősítési rendszert hozzanak létre, amely a háromszéki erdőkben lehetővé teszi egy olyan oktatási program kialakítását, ahol az egész országból érkező professzionális favágókat lehetne képezni. Romániában a magánerdők megjelenésével egyre több osztrák és német fakitermelő cég dolgozik a helyieknél precízebben, hatékonyabban – és persze jóval drágábban. A háromszéki képzéssel a szervezők azt szeretnék elérni, hogy a helyiek elméleti és gyakorlati tudása is legalább annyira versenyképes legyen, mint külföldi kollégáiké. Elsősorban a biztonsági ismeretekre, a favágók egészségét védő módszerekre hívják fel a figyelmet. A helyes módszerek alkalmazásával és a szabályok betartásával nemcsak a balesetek előzhetők meg, de a tipikus "favágóbetegségek" is, és az erdőben dolgozók nemcsak néhány évig, hanem az egészségük megőrzésével évtizedekig dolgozhatnak a szakmájukban. Ezentúl a svájciak tapasztalatai szerint a természet védelme érdekében is érdemes pontos, precíz munkát végezni, fadöntés közben ugyanis a kivágandó fa környékén könnyen megsérülhetnek az ép, még növekedő fák is, a természetet óvó erdőgazdálkodás tehát csak képzett, a környezetre vigyázni tudó favágókkal valósítható meg.
(A birtokigazgatóság tájékoztatása)