Moldvai magyar oktatási programÚjabb személyi váltás

2012. március 2., péntek, Közélet

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége hat vezetőségi tagja felbontotta a magyar oktatási program működtetése érdekében a Romániai Magyar Peda­gógusok Szövetségével február elején kötött munkaszerződését, mert nem értettek egyet azzal, hogy kívülről jövő válságmenedzsert bíztak meg az irányítással. A pedagógusszövetség bízik abban, a csángószövetség március 10-i tisztújító közgyűlése után az új vezetőséggel folytatni tudják az együttműködést.

Az igazságügyi minisztérium nem­zetpolitikai államtitkársága januárban döntött úgy, hogy a február–április közötti időszakra az RMPSZ-t bízza meg a tizenkét éve a magyar állami és magántámogatók anyagi segítségével fenntartott csángó oktatási program működtetésével, azt követően pedig egy létesítendő új alapítvány veszi át az oktatás irányítását és felügyeletét. A magyar állami finanszírozó azzal indokolta a változtatást, hogy a tavalyi átvilágítás alkalmával olyan adminisztrációs és könyvelési hiányosságokra, rendellenességekre bukkantak, amelyek miatt nem kívánatos, hogy a programot továbbra is az MCSMSZ működtesse. A döntés hatására januárban lemondott a csángószövetség tizenegy tagú vezetősége, munkaszerződésüket is felbontották a szervezettel, majd három hónapos átmeneti idő­szakra a pedagógusszövetség alkalmazta őket (kivéve Hegyeli Attilát, a program első tíz évének irányítóját). Amikor ellenben a támogató javaslatára az RMPSZ Figula Olimpiut, az RMDSZ Bákó megyei szervezetének ügyvezető elnökét nevezte ki válságmenedzsernek, a csángószövetség tagjai felbontották a pedagógusszövetséggel kötött szerződést.
Solomon Adrián, a csángószövetség elnöke (a tisztújításig még ellátja feladatát) lapunk érdeklődésére elmondta, nem tudják elfogadni, hogy kívülről jövő ember mondja meg, mit tegyenek, hogyan végezzék munkájukat abban az oktatási programban, amiért némelyek tizenkét éve, ő maga hét esztendeje dolgozik. "Nem akarok újabb nyilatkozatlavinát elindítani, ezért a közgyűlésig egyebet nem kívánok mondani" – közölte Solomon.
A helyzetről a válságmenedzsert is megkérdeztük. Figula Olimpiu Szatmár­né­meti­ben született, négyéves korától Magyarországon nőtt fel, ott végezte iskoláit, három éve Bákóban egy multinacionális cég megbízottjaként dolgozik, az RMDSZ megyei ügyvezetője. Kérdé­sünkre elmondta, az oktatási programot korábbról ismeri, a magyar tanárok közül többen barátai, bízik abban, a hátralévő átmeneti két hónapban, amíg átadják a programot az új alapítványnak, problémamentesen tudják biztosítani a megfelelő körülményeket az oktatás számára.
Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke is ebben reménykedik, egyelőre semmi jelét nem látja annak, hogy az oktatás sérült volna a kialakult helyzet miatt. A harminchét magyar tanár, öt nevelő és négyen az adminisztrációból a pedagógusszövetség alkalmazottjai, a betervezett tevékenységek menetrendszerűen zajlanak, a gyermekek a hét végi bákói magyar nyelv és irodalom olimpiára készülnek – közölte Burus.
Míg Figula Olimpiu a program működtetéséért, a helyszínek biztosításáért felel, a pedagógusszövetség az oktatás irányítását Márton Attila lészpedi tanítóra bízta, aki Ferencz Évát váltja ebben a tisztségben. Márton Attila egyike azoknak a tanítóknak, akik a kezdetektől részt vesznek a csángó gyermekek magyar oktatásában. Kezdetben nehezen, később könnyebben sikerült az iskola román igazgatóival elfogadtatnia, hogy joguk van anyanyelvük és hagyományaik megőrzésére. Míg a csángóföldi iskolák többségében éppen csak megtűrik az igazgatók a magyarórákat, a lészpedi tanító munkájának elismeréseként Mo­nica Ioniţă volt iskolaigazgató engedélyezte, hogy csángó tantermet rendezzen be, ahol a magyarórákat tarthatják, és mindvégig támogatta a magyar tanítót célja elérésében, amiért tavaly megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Ezüst Érdemkeresztjét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 18
szavazógép
2012-03-02: Máról holnapra - B. Kovács András:

Oktatási jog és jogtalanság

Az anyanyelvű oktatáshoz való jog érvényesítésének fontos állomása a Sapientia akkreditációs folyamatának záróakkordja, melyet a minapi képviselőházi szavazás szolgáltatott.
2012-03-02: Közélet - :

Zöld utat kapott Szerbia

Tegnap délután aláírták a szerb–román kisebbségvédelmi megállapodást, és ennek köszönhetően Románia úgy döntött, nem akadályozza tovább Szerbia európai uniós tagjelölti státusának megadását.