A Sapientia, az RMDSZ és a támogatás
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkreditációja nem született volna meg az RMDSZ politikai támogatása nélkül – jelentette ki Markó Béla. Az oktatásért felelős miniszterelnök-helyettes az ETV adásában kifejtette: ha az RMDSZ nem lett volna a parlamentben és a kormányban, akkor az egyetemi akkreditáció – bármennyire méltányos elvárás is – nemhogy későn, de sohanapján sem született volna meg.
* Időközben az Erdélyi Magyar Néppárt azért szállt síkra, hogy egy 2005-ös magyar–román együttes kormányülésen elfogadott szándéknyilatkozatnak megfelelően a Sapientia Egyetemet a román költségvetésből is támogassák. Dávid László rektor szerint az egyetem okkal igényel román állami támogatást, mert olyan közfeladatokat lát el – például a magyar nyelvű mérnökképzés –, amelyek az államra hárulnának. Kovács Péter RMDSZ-főtitkár a Transindex szerint azt mondta: elvileg kaphat támogatást a Sapientia, de nem az egyetem működésére, hanem kutatási programokra. Gáspárik Attila, a felsőoktatás finanszírozásáért felelős bizottság tagja úgy vélekedett: magánegyetemek nem részesülhetnek állami támogatásban.
Szociáldemokraták Verespatak ellen
Ellenzi a verespataki aranybánya-beruházást Victor Ponta. Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt elnöke külföldi tudósítóknak kijelentette, hogy amennyiben a miniszterelnöki székbe jut az idei parlamenti választások után, érvényteleníteni fogja a mostani kormánynak a bányanyitás ügyében hozandó esetleges kedvező döntését. A kormány tárcaközi szakértői bizottsága jelenleg vizsgálja, hogy a Roşia Montana Gold Corporation kanadai–román vegyes vállalat által Verespatakon tervezett beruházás megfelel-e a környezetvédelmi követelményeknek. Az RMGC ciántechnológia alkalmazásával akar kitermelni 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt az erdélyi Érchegységben.
Folytatódik a roncsautó-program
Március végén indul a roncsautó-program idei kiadása – jelentette be tegnap Borbély László környezetvédelmi miniszter. A forgalomból kivont, tízévesnél öregebb környezetszennyező autókért idén is 3800 lejes értékjegyeket adnak, amelyeket új gépkocsik vásárlásánál lehet hasznosítani. A környezetvédelmi alapnál 2012-ben 114 millió lejt különítenek el erre a programra: az összeg mintegy 30 ezer roncsautó forgalomból való kivonására elegendő. Tavaly a szaktárca 120 ezer környezetszennyező gépkocsi lecserélését finanszírozta, csaknem fél milliárd lejjel. 2011-ben közel 40 ezer gépkocsi vásárlásánál használtak fel roncsautó-értékjegyet, ezek közül 15 ezer hazai gyártmányú volt.