A sepsiszentgyörgyi Reflex színházi fesztivál második kiadásán nagyobb hangsúlyt fektettek a kísérőprogramok szervezésére, mint az elsőn – közölte érdeklődésünkre Musát Arnold, a fesztiválstáb "off" programjainak irányítója.
A színházi előadások mellett közel két hétig követik egymást a koncertek, közönségtalálkozók, de lesz filmvetítés, kiállítás, a szervezők figyelemre méltó műfaji változatosságot ígérnek minden szinten. A részletes program a Reflex honlapján (Reflexfest.ro), illetve a fesztivál Facebook-profilján olvasható.
A Reflex nyitónapján, március 16-án Barabás Zsolt és Henning János fotográfus kiállítása várja az érdeklődőket, fényképeik a színházi fesztivál első, 2009-es kiadásán készültek. Aznap délután a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben a Mester és tanítványa sorozatban Németh Ilona és Jaro Varga felvidéki művészpáros tárlata nyílik meg, este pedig a rendezvénysorozat egyik zenei ínyencségére kerül sor: a világhírű nagy-britanniai zenekar, a Balanescu Quartet koncertezik a színházban. Az 1987-ben alakult négyfős zenekart a kortárs zeneművészet egyik legkiemelkedőbb együtteseként jegyzik, a vonósnégyest a román származású Alexander Bălănescu hegedűvirtuóz vezeti.
A fellépő együttesek között egyaránt találunk külföldieket és helybelieket, a vendégeknél szerepel Ada Milea színész, énekesnő Quijote című előadásával, a budapesti Santa Diver trió, valamint a lengyelországi Pink Freud dzsesszzenekar. Az esti koncerteken a zenekarok mellett több dj is hangol majd, a lemezlovasok táborában a Tamási Áron Színház társulatának tagjai is szerepelnek.
A színházi fesztivál talán legizgalmasabb, szakmát és nézőket egyaránt vonzó kísérő programsorozata az előadások utáni közönségtalálkozó a vendégművészek közreműködésével. A szervezők többnyelvű tolmácsolást is biztosítanak, a beszélgetéseknek – miként a fesztivál első kiadásán is – a Gyárfás Jenő Képtár ad otthont. Egyetlen találkozót tartanak a nagyteremben: Törőcsik Marival, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésszel Nánay István színházkritikus beszélget március 25-én este. A koncertek, bulik a közönségtalálkozók után kezdődnek.
A kísérőprogramok között szerepel egy filmvetítés is, a Tamási Áron Színház új stúdiótermében Wim Wenders berlini filmrendező Pina Bausch koreográfus-táncművész életéről szóló, 2011-ben bemutatott produkciója látható, amelyet a tavalyi berlini nemzetközi filmfesztiválon dokumentumfilm kategóriában a legjobbnak értékeltek. Egyébként érdemes felidézni Wim Wenders díjátadási ceremónián elhangzott szavait: bár a gazdasági válság rányomja bélyegét Európára, a filmek Európája, a kultúrák Európája nem a bankoké, hanem azoké, akik szeretik a filmeket. Most e teátrumok seregszemléjére készülődve ehhez talán itt, Sepsiszentgyörgyön az is hozzáfűzhető, hogy a kultúrák Európája – s Székelyföldje! – vélhetően azoké is, akik szeretik a színházat.