A szombati elÅ‘rehozott szlovákiai választásokat elsöprÅ‘ fölénnyel nyerte a Robert Fico vezette baloldali Irány–Szociáldemokrácia (Smer–SD) – közölte Nyilfa Péter, a Központi Választási Bizottság elnöke a szavazatok százszázalékos összesÃtése után. A Magyar KoalÃció Pártja nem jutott be a parlamentbe, a Most–HÃd szlovák–magyar alakulat viszont igen. A választáson nem engedték szavazni az állampolgárságuktól megfosztott szlovákiai magyarokat.
A szavazatok végsÅ‘ összesÃtésébÅ‘l kiderült, a szlovák parlament 150 képviselÅ‘i székén 6 pártnak kell osztoznia. A választásokat több mint 1 134 000 szavazattal nyerte az Irány–Szociáldemokrácia. A Smer a választók voksainak 44,41 százalékát szerezte meg, Ãgy a pártnak 83 képviselÅ‘je lesz a 150 fÅ‘s szlovák parlamentben. A második legjobb eredményt a szavazatok 8,82 százalékát megszerzÅ‘, jobboldali konzervatÃv Kereszténydemokrata Mozgalom érte el, harmadik helyen az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek nevet viselÅ‘ párt végzett a leadott voksok 8,55 százalékával. A Bugár Béla vezette Most–HÃd szlovák–magyar pártra 176 ezren adták le szavazatukat, s Ãgy 6,89 százalékkal a negyedik helyen végzett, 13 parlamenti mandátumhoz jutva. A párt a 2010-es eredményhez képest közel 30 ezer vokssal kapott kevesebbet. A szavazatok 5,88 százalékát megszerezve az ötödik helyen sikerült bejutnia a törvényhozásba a liberális Szabadság és Szolidaritás pártjának. 6,09 százalékos támogatottsággal hatodikként jutott a parlamentbe a Mikulás Dzurinda vezette jobboldali konzervatÃv Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt.
A Berényi József vezette Magyar KoalÃció Pártjának nem sikerült bejutnia a parlamentbe. Az MKP mintegy 109 ezer szavazatot kapott, s a voksok 4,28 százalékát megszerezve maradt a parlamenten kÃvül. A szavazatszám lényegében megegyezik a 2010-es választáson szerzettel.
Az esélyesnek tartott pártok közül nem sikerült bejutnia a törvényhozásba a szlovákiai politikai spektrum jobbszélén elhelyezkedő, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS), amely a szavazatok 4,55 százalékát kapta.
A voksoláson való részvételi arány a várakozások ellenére nem döntött negatÃv rekordot, az 59,11 százalékos részvételi arány néhány tized százalékkal magasabb a 2010-esnél.
Berényi József, az MKP elnöke úgy nyilatkozott: kissé csalódott, mert 5 százalék fölötti eredményre számÃtottak. Elmondása szerint, ha közösen indultak volna (a Most–HÃddal), a második legerÅ‘sebb pártként lehetnének a parlamentben. Rámutatott: az MKP tett ennek irányában lépéseket, de elutasÃtásba ütközött. Hozzátette: a választások eredményeinek ilyen alakulása nemcsak az MKP számára jelent rossz kimenetelt, de a Szlovákiában élÅ‘ magyarság számára is, amelyre nehéz évek várnak.
Bugár Béla, a Most–HÃd elnöke pozitÃvnak értékelte a párt által elért eredményeket. Elmondta: leülnek tárgyalni a Smerrel, de véleménye szerint Fico pártjának nincs szüksége koalÃciós partnerre.
A szlovákiai parlamenti választásokon azok a határon túl élÅ‘ szlovákok is szavazhattak, akik szlovák állampolgársággal igen, de állandó szlovákiai lakhellyel nem rendelkeznek. Velük ellentétben nem élhettek szavazati jogukkal azok a szlovákiai magyarok, akiket magyar állampolgárságuk nyilvános felvállalását követÅ‘en a szlovák állampolgársági törvény értelmében megfosztottak szlovák állampolgárságuktól, és Ãgy nevük nem szerepelt a választói névjegyzékben.