Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, európai parlamenti képviselő tegnap nyilatkozatban jelentette be: 22 éves tagság után kilép a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből (RMDSZ).
"Alulírott Tőkés László, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alapítója, 1990-től a 2003-as kiebrudalásomig annak tiszteletbeli elnöke, jelenleg pedig a szervezet Temes megyei tagja, ezennel kilépek az RMDSZ-ből – olvasható Tőkés László nyilatkozatában. – A cianidos bányászatot betiltó sikeres európai parlamenti határozat egyik kezdeményezőjeként vállalhatatlan számomra a kisebbik kormánypárt Verespatakkal kapcsolatos megengedő és a beruházást elősegítő álláspontja. A brüsszeli parlament folyosóin számomra egyre kínosabb választ adni az aggódó kollégák azon kérdéseire, hogy akkor most pontosan mi is történik Romániában?! Azt azért csak nem mondhatom, hogy a kanadai vállalat megvásárolta volna minisztereinket..."
Tőkés László vállalhatatlannak és az erdélyi magyarságra nézve szégyenletesnek tartja az RMDSZ parlamenti képviselőinek azon törekvését is, hogy ellehetetlenítsék a köztisztviselők vagyonosodását vizsgálni hivatott Országos Feddhetetlenségi Ügynökség, illetve a Korrupcióellenes Ügyészség munkáját. "Soha nem értettem egyet az alibifeltételeken alapuló kormányzati szerepvállalással" – hangsúlyozza nyilatkozatában Tőkés.
– Elutasítom az RMDSZ zsákmányszerző pártlogikán alapuló, kirekesztő és az erdélyi magyarságot megosztó gyakorlatát. Minekutána az összes közpénzre rátette a kezét, és ezek java részét saját önös céljaira használja fel, 2012-ben már ott tartunk, hogy nemzeti ünnepeinket, szobrainkat és szimbolikus tereinket is egypárti önkénnyel igyekszik kisajátítani – fogalmaz Tőkés László.
Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke szerint Tőkés László nagyon későn lépett ki az RMDSZ-ből, ami a kétszínűségét bizonyítja. Úgy tartja, Tőkésnek személyes érdeke volt bejutni az EP-be. "Mi régebb kértük már, hogy tisztázza álláspontját, mert nem juthatsz be az EP-be egy alakulat listáján, és másnap mindent megteszel, hogy támadd azt az alakulatot" – fogalmazott Borbély, aki szerint Tőkés azért hozta létre saját pártját, hogy gyengítse a magyarság erejét.
Az RMDSZ-ből való kilépési nyilatkozatával Tőkés László felmondta a három éve működő magyar összefogást – jelentette ki az MTI-nek Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára. Tőkés kilépési nyilatkozatában semmi újat nem mondott, csak annyi maradt ki, hogy az RMDSZ "posztkommunista", nem képes megújulni, és megalkuvó politikát folytat – tette hozzá ironikusan Kovács.
Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint Tőkés László kilépését csakis képmutatásként lehet értelmezni, hisz az EMNT elnöke már de facto hosszú ideje nem tagja az RMDSZ-nek. Ha Tőkés László gerinces ember lenne, az EP-mandátumáról is lemondott volna, miután azt az RMDSZ listáján szerezte. Markó Béla miniszterelnök-helyettes szerint Tőkés Lászlót mindenképp kizárták volna, miután egy másik pártot alapított.
Az EP-képviselő védnökségével megalakult Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke, Toró T. Tibor viszont úgy ítéli meg, hogy Tőkés László nem az RMDSZ-től, hanem a választóktól kapta európai parlamenti mandátumát, és csak nekik tartozik elszámolással. Mivel a mandátum személyre szóló, az RMDSZ-nek nincs jogi alapja, hogy az EP-mandátum visszaadását kérte. Hozzátette: az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az RMDSZ koalíciós megállapodása nyomán kialakított magyar összefogás listájának élére került Tőkés "behúzta RMDSZ-es jelölttársait az Európai Parlamentbe".