A napjainkban uralkodó államelnökök kemény fickók, de sportos, harcos testükben lágy szívek lakoznak. Mikor Oroszországban Putyint most ismét elnökké választotta népének 64 százaléka, kiállt elébe Moszkvában, és könnyezett a meghatottságtól. Bár van ő annyira férfi, hogy ezt ne vallja be, ezért azt mondta, könnyei csak a szél miatt folytak.
A mi elnökünk is többször könnyekre fakadt már. Neki vaj-, vagy galambszíve lehet. Csak abban különbözik Putyintól, hogy férfiasan bevallja, igenis, a meghatottságtól nedvezik a szeme. Aztán meg, amióta államelnök, állandóan megaláztatásokban van része, ezért sokszor jön rá a sírás. De legtöbbször uralkodik magán, és ha kell, meglágyítja, máskor megkeményíti szívét. A januári keménykedés után – amit a hideg tél okozhatott – most éppen egy lágyulási periódus elején járunk. Az év kezdetén ugyanis azt mondta, hogy akik az ötszázalékos fizetésemelésről povedálnak, azok mondják meg, honnan adják, mert ő nem talált arra pénzügyi lehetőséget. Ahogy azonban közeledik a tavasz és a helyhatósági választás, már más szeleket és nótát kezdett fújni a parlamentben. Múlt szerdán kiadta az ukázt: a hatalom keresse meg a lehetőséget arra, hogy a köztisztviselőknek emeljék vissza visszanyesett fizetésüket.
Sokan emlékezhetnek: bő négy évvel ezelőtt a törvényhozó testület népszerűségkereső és ellágyulási felindulásában megszavazta a pedagógusok ötvenszázalékos fizetésemelését. A kormány nem adta meg, mondván, nincs miből. Băsescu viszont akkor azt mondta, hogy igenis, lenne rá pénz! Aztán vajon hová lett? Az éppen hatalmon levők szívesen ígérgetnek mindenféle jövedelememelést, de pironkodva hozzáfűzik, hogy az a gazdaság teljesítményétől függ. Most viszont, amikor emeléseket lebegtetnek, gazdasági visszaesést jósolnak az idei év első negyedében, amiért bűnbaknak a kemény telet kiáltják ki. Ugyanis a hófúvások miatt az elzárt falvakról nem lehetett például a fokhagymát a (külföldi) piacokra szállítmányozni, és ez gazdasági visszaesést jelent. Aztán azt is mondják, hogy tavaly az utolsó három hónapban is volt némi csökkenés a harmadik negyedévhez képest. De ezért nem a negyedik negyedév a hibás, hanem az, hogy a kitűnő mezőgazdasági termés miatt nagyon magasak az előző három hónap megvalósításai. Ezek szerint sokkal jobb lett volna a rossz nyár, mert akkor az utolsó negyedévben is növekedtünk volna, mint súly alatt a pálma.
Örvendetes, hogy idén lesz még parlamenti választás is. Hátha abból az alkalomból is talál a kormány valami lehetőséget egy kis fizetés- vagy nyugdíjemelésre. Ezek sikeresen járulhatnak hozzá a lakosság politikusokba vetett bizalmának növekedéséhez. Őket egyértelműen veri a közvélemény-kutatásokban például Raed Arafat, akiben a lakosság 76,1 százaléka bízik, vagy Mihály király, akiben 28,8 százalék.
Államelnökünkben a lakosság 8,9 százaléka bízik, bár lehet, hogy ez nem is igaz, csak ezek a disznó közvélemény-kutatók ezzel az eredménnyel sértegetik.