Az egypillérű hidak

2012. március 13., kedd, Máról holnapra

A felvidéki választásokon a két magyar alakulat közül a szlovákiai "vegyes párt", a Most–Híd jutott be a parlamentbe. Utóbbi a szavazatok 6,89 százalékát szerezte meg, amellyel 13 képviselőt juttathat be a pozsonyi törvényhozásba.

A nagy vesztes, a Magyar Koalíció Pártja a 4,28 százalékos eredménnyel immár másodszor szorul ki a parlamentből. Annak ellenére, hogy a Híd-párt – a sajtóban és a közéletben gyakori, hogy lecsípik a "híd" másik pillérét, mert enélkül magyarabbnak tűnik a politikai csoportosulás – az előző csonka parlamenti ciklusban nem túlságosan fényeskedett a szlovákiai magyarság számára létfontosságú törvények meghozatalában. Ami még furcsább, az alapvető emberi jogokat s a szlovák alkotmányt is sértő, magyar állampolgárság elleni kontratörvények is ekkor születtek meg. Százesztendős, idős asszonyt is megfosztanak szlovák állampolgárságától. Ennél beszédesebb példa szükséges-e a szlovák bornírt nacionalizmus tobzódására?
Ezek a kisszerű és brutális magyarellenes kihívások egy hosszú sorozat részei. Gondoljunk a Sólyom László Mária Valéria-hídi visszafordítására, az önmagát véresre "verő" Malina Hedvig kálváriájára, a Benes-dekrétumok érvényben tartására, és arra is, hogy a magyar kormányzati szervek, a civil társadalom nyíltan és egyértelműen az MKP-t támogatták. Bugár Béla, a szlovákság felé vezető Híd egyik tartópillére mindannyiszor tiltakozott ez ellen. A magyarok lakta Dél-Szlovákia közvetlen a határ mentén fekszik, Szlovákiából tömegesen járnak át a munkavállalók Magyarországra, tehát a magyar lakosság felvilágosításával sincs hézag.
Mi akkor ennek az immár másodszori magyar választási fiaskónak az oka?
A Most–Híd léte egymagában is leképezi a Szlo­vákiában felerősödő asszimilációs folyamatot, amely a felvidéki magyarság körében terjed, akárcsak Krasz­nahorka büszke vára felé az avartűz. A szlovákiai magyarok asszimilációs hajlamát erősíti a vallásfelekezeti azonosság – nálunk az ortodoxia egy erős küszöb a magyarok és románok között –, a háború utáni magyar üldözések és kitelepítések, az adminisztratív-területi újjászervezések, a szlovák betelepedések, amelyek mind-mind a magyarság nemzeti immunrendszerét rombolták. A vegyes házasságok is.
Képzeljük el, hogy ha a "híd" szerepvállalás a vegyes párt és az MKP között jön létre a választások alkalmával, a 11,17 százalékos eredménnyel mindkét politikai alakulat bejutott volna a parlamentbe. Vajon a marosvásárhelyiek felfigyelnek-e arra, hogy ezek a hidak magyar vonatkozásban merre vezetnek?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2012-03-13: Közélet - Fekete Réka:

Egy orvosra négy és fél ezer beteg (Akadozik az onkológiai ellátás)

Lakossága arányában Kovászna megyének legkevesebb két onkológus szakorvosra lenne szüksége, ami jóval az európai ellátás szintje alatti, de jelenleg csupán egyetlen orvos látja el a négy és fél ezer háromszéki rákos beteget.
2012-03-13: Közélet - Kuti János:

Régi-új elnökök (A múlt hét)

A napjainkban uralkodó államelnökök kemény fickók, de sportos, harcos testükben lágy szívek lakoznak. Mikor Oroszországban Putyint most ismét elnökké választotta né­pének 64 százaléka, kiállt elébe Moszkvában, és könnyezett a meghatottságtól. Bár van ő annyira férfi, hogy ezt ne vallja be, ezért azt mondta, könnyei csak a szél miatt folytak.