A kínai nagy fal ­„elveszett” szakasza

2012. március 14., szerda, Emlékezet

A kínai nagy fal több száz éve "elveszett" szakaszát fedezte fel egy brit kutató nem messze a kínai–mongol határtól: az erődítményrendszernek ez az első része, amelyet Kínán kívül tártak fel.

William Lindesay tavaly augusztusban indult útnak a Góbi sivatagba, hogy megtalálja azt a falrészt, amelyről utoljára egy 12. századi térképén szerepelt feljegyzés. "Már a második nap közepén rábukkantunk. Először egy nagyjából lábszárközépig érő falszakaszt fedeztünk fel, de ahogy elkezdtük követni, tíz perc után elénk tárult a teljes lenyűgöző falrészlet" – idézte a szakembert a The Daily Telegraph brit lap internetes kiadása (www.telegraph.co.uk). Az eddig felderítetlen szakasz híre hatalmas szenzációt keltett Kínában: a felfedezés vezető téma lesz a National Geographic magazin jövő havi helyi számában. Az "elveszett" falrészlet majdnem száz kilométer hosszú: föld és egy helyi bokorfajta ágainak a keverékéből készült.
Lindesay 1986-ban érkezett Kínába, hogy végiggyalogoljon a nagy fal maradványainak mentén. A majdnem 2500 kilométer hosszú út során folyamatosan tanulmányozta a falat, és munkájáért 2006-ban átvehette a Brit Birodalom Érdemrendjét. "1997 óta kutatom ezt a területet, azóta, hogy egy barátomtól kaptam egy 12. századi térképmásolatot, amelyen vörös vonal jelezte Dzsingisz kán csatáinak helyszíneit, és alatta ott futott a fal jelölése" – idézte fel a kutató. Amikor azonban kérdezősködni kezdett a falszakaszról Mongó­liában, egyre-másra azt válaszolták neki, hogy az építmény már teljesen elpusztult. Egy holland történész később említést tett Basan Tudevinről, egy nyug­­díjas mongol földrajztudósról, aki sokszor bejárta a Góbi sivatagot. Hos­szas keresés után Lindesay egy újsághirdetés révén találta meg a tudóst. Tudevin beszámolt neki a sivatagban látott maradványokról, amelyeket a brit kutató sorra végignézett a Google Earth program segítségével. Végül rábukkant egy "fekete tollvonásra" emlékeztető alakzatra, és azonnal expedíciót szervezett a területre. A mongol kormány garantálta, hogy zavartalanul dolgozhatnak a kínai–mongol határtól mintegy negyven kilométerre északra fekvő térségben. Lindesay szerint a helyiek által Dzsingisz falaként ismert erődítményszakaszt a Han-dinasztia idején építhették az időszámításunk előtti 120 kör­nyékén, hogy megvédjék a tér­ségét az ázsiai hunokként ismert hsziungnu néptől. A minták radiokarbonos kormeghatározása szerint azonban a falszakaszt a 11. vagy 12. században újjáépítették.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2012-03-14: Emlékezet - :

Ürítik Krasznahorka várát

Megkezdődött a kiállítási tárgyak elszállítása Krasznahorka várából, miután a tűzoltóegységek hétfő délutánra stabilizálták a helyzetet.
2012-03-14: Faluvilág - :

Kenderesi kopogtató

A kopogtató is jelképes, mert bár valóban bekopogtattunk a nagybaconi Kenderes utcában Bardocz István faragómesterhez, de ugyanakkor a műhelyből kiszűrődő kopogtatás adta hírül, hogy a szerencse kitartott mellettünk, a keresett faragóművészt otthon találtuk.