A történelem nem visszafordíthatatlan

2012. március 19., hétfő, Közélet

Immár több mint egy évtizede megemlékezünk arról, ami Marosvásár­helyen történt 1990 márciusában, tisztelettel és főhajtással emlékezünk azokra, akik elhunytak a véres konfliktusban, a bebörtönzöttekre, de tisztelettel és köszönettel gondolunk mindazokra, akik 1990-ben kimentek az utcára, és nagyon határozottan kiálltak amellett, hogy az erdélyi magyarok itt teremtsék meg a jövőt, azokra a magyar emberekre, akik nem kívántak semmi egyebet, mint normális életet, törvénytiszteletet, szabadságot és egyenlő jogokat – hangsúlyozta Kelemen Hunor szombaton Marosvásár­helyen, a márciusi események huszonharmadik évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.

Az RMDSZ elnöke, valamint Markó Béla miniszterelnök-helyettes, dr. Ke­lemen Atilla, az RMDSZ Maros me­gyei szervezetének elnöke és Szepessy László megemlékezett az 1990-es marosvásárhelyi márciusi események során elhunyt Csipor Antalról, Gémes Istvánról és Kiss Zoltánról, és találkoztak a sokévi börtönre ítélt és bántalmazott Cseresznyés Pállal, Szabadi Fe­renccel, illetve Juhász Ilonával is. A találkozón átnyújtották azokat az adományokat, amelyeket 2000 óta az RMDSZ Szolidaritási Alapjából különítettek el az áldozatoknak, valamint hozzátartozóiknak.
Kelemen Hunor beszédében kifejtette: a marosvásárhelyi márciusi események tanulságai ma is érvényesek és változatlanok: az erdélyi magyarság problémáira politikai eszközöket kell keresni, használni, és nem az utcát.
Föltesszük magunknak a kérdést, hogy miért kell évről évre megemlékeznünk, nem lenne-e jobb fátylat borítani a múltra – mondta Markó Béla. Azt gondolom, hogy a románok és magyarok közti feszültségre valamiképpen tényleg fátylat kellene borítani, de ugyanakkor az akkori események tanulságait újból és újból fel kell idézni. Hiszen az elmúlt hetekben itt, Maros­vásárhelyen ismét feszültségek alakultak ki, ismét viták vannak a MOGYE-n a románok és magyarok között. Én nem hiszem, hogy ugyanaz a helyzet lenne, mint 1990-ben, megváltoztunk mi is, megváltozott a társadalom is, de abban sem hiszek, hogy a történelem nem ismétlődik. A történelem csak akkor nem ismétlődik, ha mi éberek vagyunk, ha vigyázunk arra, hogy ne ismétlődjék meg, és ha a tanulságokat megfogalmazzuk. Tulajdon­képpen ez az értelme annak, hogy évről évre fel kell idézni azt, ami akkor történt. Figyelmeztetnünk kell magunkat, az utánunk jövő gene­rációkat, hogy a történelem csak ak­kor visszafordíthatatlan, ha mi azzá tesszük, és ha van bennünk erő, hogy megakadályozzuk a történelem visszafordítását – mutatott rá a miniszterelnök-helyettes.
Az eseményen megemlékeztek Sütő Andrásról, aki az 1990-es események során a marosvásárhelyi RMDSZ-székház elleni támadásban súlyos sérülé­seket szenvedett: az RMDSZ vezetői szombat délelőtt koszorút helyeztek el Sütő András sírjánál a marosvásárhelyi református temetőben.
A marosvásárhelyi ítélőtábla melletti ügyészség szerint az 1990 márciusában ki­provokált tömegverekedésnek 278 áldozata volt, 190 román és 88 ma­gyar. Az események során öt ember – három magyar és két román – meghalt, ám az igazságszolgáltatás ezért csak magyarokat és cigányokat vont felelősségre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2012-03-19: Máról holnapra - Csinta Samu:

Az ünnep kockázatai

Látványos külsőségek, honvédindulókkal "melegített" kora tavaszi napsütés, koszorútenger, itt-ott buta pártvillongások, a korábbi évek közhelymennyiségének nagyjából a fele – valahogy így festhetne az idei márciusi ünneplés leltára. Nem rossz – tenném mindjárt hozzá –, bőven találkoztunk már dagályosabb, giccsesebb, de természetesen emelkedettebb ünnepekkel is, hiszen minden jót és rosszat idők és emberek hordoznak.
2012-03-19: Közélet - :

A MOGYE a szakadék felé tart

A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) még nem tart a katasztrófánál, de a vezetőség, amely nem is igazán törvényes, egyértelműen a szakadék felé taszítja az egyetemet – jelentette ki Markó Béla.