Az önkormányzati választásokkal egy időben szervezné meg a Demokrata Liberális Párt az alkotmánymódosításról szóló népszavazást – jelentette be tegnap Emil Boc. Az alakulat elnöke szerint ily módon az őszi parlamenti voksolást már az új alaptörvény szerint lehetne lebonyolítani.
A legnagyobb kormánypárt vezetője hangsúlyozta: az alkotmány módosítása a 2009-es népszavazás eredményének gyakorlatba ültetését jelentené, akkor ugyanis a lakosság többsége az egykamarás parlamenti rendszer és a honatyák számának háromszázra csökkentése mellett foglalt állást. Ha már június 10-én önkormányzati választásokat tartanak, ki kellene használni az alkalmat az alaptörvény módosításáról szóló népszavazás megszervezésére is – érvelt Emil Boc.
A demokrata-liberálisok vezetője szerint az egykamarás rendszerre való áttérés, a honatyák számának csökkentése mellett az új alkotmányba belefoglalnák az államadósság és az államháztartási hiánycél korlátozását, illetve a vagyonok elkobozásának lehetőségét korrupciós bűncselekmények esetén. Boc ugyanakkor felhívást intézett az ellenzék képviselőihez, hogy térjenek vissza a parlamentbe az alkotmányról szóló vita idejére. Mint mondta, a jogi bizottságban ma kerül napirendre a kérdés, a meghívás így mától érvényes. Emlékeztetett: az alaptörvény nem módosítható az ellenzék nélkül, hiszen a szenátorok és képviselők kétharmadának szavazata szükséges a változtatások elfogadásához.
Boc javaslatát azonban szinte valamennyi parlamenti párt elutasította, még a koalíciós partner RMDSZ is. Kelemen Hunor szövetségi elnök szerint a kezdeményezés nem megvalósítható, csak porhintés a demokrata-liberálisok részéről, hiszen a parlamentben jelenleg lehetetlen kétharmados többséget felsorakoztatni, a pártok már a választási kampányra összpontosítanak. Szerinte amúgy sem helyénvaló mandátum végén előállni ilyen horderejű javaslattal, azt általában választások után szokás kezdeményezni. Miért nem kezdeményezték az alkotmánymódosítást 2009-ben, amikor a szociáldemokratákkal közösen a demokrata-liberálisoknak megvolt a kétharmados többségük? – tette fel a szónoki kérdést Kelemen. Azt is megjegyezte: a koalícióban sem egyeztettek erről a témáról.
Victor Ponta, a Szociál-Liberális Szövetség elnöke komolytalannak minősítette Boc javaslatát. Mint mondta, meggyőződése, hogy az alkotmánymódosítási folyamatban semmilyen más alakulat nem vesz részt, az ellenzék sem szándékszik részt venni a parlament munkálatain. Hangsúlyozta: a szociáldemokraták csak a választások után kezdődő új parlamenti ciklusban kezdeményezik az alaptörvény módosítását, elképzeléseik szerint 2014-ben lehetne népszavazást kiírni a tervezett változtatásokról.