Tiltott olvasmány lett Iránban a Nobel-díjas Gabriel García Márquez Bánatos kurváim emlékezete című könyve, de ez csak növelte iránta az érdeklődést.
A könyv nemrég jelent meg perzsa nyelven, alig ötezer példányban, de hiába szelídítették a címben a világ legrégibb mesterségét űzőket jelölő szót ,,kedveseimre", az iráni cenzúra végül lecsapott rá, és a múlt héten betiltotta a már előkészületben lévő második kiadást. Azóta óriási érdeklődés mutatkozik a könyv iránt, a feketepiacon máris megduplázódott az ára. A félhivatalos Farsz iráni hírügynökségnek nyilatkozva az iráni kulturális minisztérium egyik illetékese kijelentette, hogy a könyv kiadása hiba volt, hozzáfűzve, hogy ilyesmi azonban előfordulhat, amikor évente 50 000 könyv jelenik meg az országban. A kulturális miniszter utasítására a kiadást engedélyező tisztviselőt már elbocsátották, és a kiadónak is magyarázatot kell adnia. Az ,,erkölcstelen könyv" ellen néhány héttel megjelenése után az iráni konzervatív muzulmán körök kezdtek tiltakozni. Iránban a második kiadást külön engedélyhez kötik, azaz újbóli cenzúra alá vetik ― ezt Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök rendelte el nem sokkal azt követően, hogy 2005-ben hivatalba lépett.
A Nobel-díjas Gabriel García Márquez igen népszerű Iránban, a Száz év magány és a Szerelem kolera idején, valamint több más műve is nagy példányszámban jelent meg korábban. Miután az első kiadás már kifogyott, a feketepiacon a Bánatos kurváim emlékezete példányai máris eredeti áruk kétszereséért forognak. Az egyik vevő, a 28 éves Ahmad Abbaszi a következőképpen magyarázta, hogy emelt áron is beszerezte a regényt: ,,Nem tudom, miről szól, de amikor a kormány betilt egy könyvet, akkor az mindig érdekes, ezért lettem kíváncsi rá".
A regény egy öregemberről szól, aki gyakran hált prostituáltakkal élete során, és 90. születésnapját azzal kívánja megünnepelni, hogy egy bordélyházban egy 14 éves szűzzel tölti az éjszakát ― végül beleszeret a lányba.