Kőbe emléket menteni

2012. március 22., csütörtök, Faluvilág

A régiek nemes kőnek mondták a mikóújfalusi andezitet. Van benne valami igazság, mert akad olyan változata is, amely valóban kiállja az idők viharait, miként olyan is, amely mállik, a benne levő ásványi sókat lassan kioldja a nedvesség, az esővíz, no meg lépcsőket is láttunk, amelyek alaposan elváslottak. De maradjunk a nemesnél.

  • Az Úz-völgyi kettős keresztnél			  A szerző felvétele
    Az Úz-völgyi kettős keresztnél A szerző felvétele
  • Urszuly Sámuel inkább a kőfaragás, mint a szavak embere                                  Albert Levente felvétele
    Urszuly Sámuel inkább a kőfaragás, mint a szavak embere Albert Levente felvétele

Urszuly Sámuel mikóújfalusi nyugalmazott kőbányai főgépész biztosan tudja, melyik az a kő, amiből maradandót lehet alkotni-faragni. Nem tartozik a gépészet témakörébe, de édesapja, sőt, nagyapja is faragta a követ, volt, akitől tanulnia. Azt is mondhatnánk, hogy tehetséggel megáldott tudással folytatja ezt az örökölt szép mesterséget olyan ritka alkotóként, aki valahol a műkedvelő és hivatásos szobrászok között tud szépet és mértéktartóan kifejezőt teremteni egy darab sziklából.
– Hol állnak olyan kőből faragott emlékek, melyek az ön keze munkáját dicsérik?
– A sepsiszentgyörgyi Tanulók Háza kért meg még 2008-ban, hogy faragjak ki egy emlékkövet a cserkészeknek, mert akkor ott működött a hazai magyar cserkészszövetség parancsnoksága. A sepsiszentgyörgyi cserkészcsapat rendelte. Az én munkám a feliratozás és a liliomos címer volt, miként a Középajtán Benkő József füvészkertjébe készített alapkő is. Engem ért az a megtiszteltetés, hogy emléket faragjak az Úz-völgyi harcok emlékezetére, így született meg az apostoli kettős kereszt. Mindig az alkalom teremti az ötletet, alkalomadtán születik meg egy-egy új emlékműnek a gondolata. A gyimesbükki Salamon József atya rendelte meg egy oltári asztal feliratozását, a málnásiak pedig egy kőemléket szeretett orvosuk, Magyari doktor emlékére.
Dr. Úry Előd, a Soproni Székely Kör elnöke meghívására külföldön is megfordult Urszuly Sámuel, Sopronban egy hatalmas újfalusi sziklatömb áll, melyre aztán az ottaniak véstek feliratokat. Dr. Úry Előd fogorvos a Sopron­ban és környékén élő több száz erdélyi pártfogója. Az 1990. márciusi tragikus marosvásárhelyi események után került át Szász­régenből Sopronba. Pár éve vezeti az említett kört, és az ottani unitárius szórványgyülekezet mindenese. A Nemzeti Össze­tartozás Napján, a gyászos trianoni diktátum 90. évfordulóján avatták az emlékművet, többtonnás andezittömböt, Rozin Sándor mikóújfalusi vállalkozó adományát, aki útban Svájc felé – hasonló emlékmű állítása céljából – Urszuly Sámuel társaságában megtekintette a Székelyföld szikladarabját, amely a hűség városában minden magyarok összetartozásának szimbóluma. Az emlékművet a Soproni Székely Kör állíttatta a csonkán maradt anyaország nyugati határszéli városában – számolt be az eseményről a korabeli sajtó.
– A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium fennállása 150. évfordulójának emlékművét is én készítettem – folytatta Urszuly. – A Mikó-címer díszíti, hasonlóképpen a sepsiszentgyörgyi köztemetőben leleplezett vitézi emlékművet. Kőbe vésett feliratok elkészítésére is fel szoktak kérni. Utóbb Kovásznán véstem be a feliratozást Fábián Ernő szobrának talapzatába.
Urszuly Sámuel mértéktartóan szép feliratokat készít, távol állnak tőle a primitív betűformák.
– Itthon, Mikóújfaluban is van emlékmű, mely az ön munkája.
– Fejér Ákos tanár úr domborműves, kőből való emléktáblája a régi iskola főútra néző homlokfalán. Van­nak még apróbb darabok is, mint az Aquarius-rendezvények kőből faragott fődíja.
– Mi következik most soron, hiszen ha felmelegedik az idő, Isten szabad ege alatt is lehet dolgozni.
– Készül a vargyasi tudós, Borbáth Károly mellszobra. Felkértek a szobor talapzatának és feliratozásának elkészítésére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2012-03-22: Színház az egész világ - Fekete Réka:

Találkozás Csipkerózsikával

Ha csak zenés-táncos mesejátéknak neveznénk a sepsiszentgyörgyi Háromszék Tánce­gyüttes Csipkerózsika produkcióját, igen nagyot tévednénk...
2012-03-22: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Ősnövénykövületek az uzoni Cseréről

Nem az első alkalom, hogy valamilyen ősföldtani vagy ősállattani lelettel jelentkezik e sorok írójánál az Uzonban élő Antal Béla. Mint kiváló természetismerő nem megy el az olyan feltárások mellett, ahol "be lehet pillantani a Föld gyomrának érdekességeibe".