A régiek nemes kőnek mondták a mikóújfalusi andezitet. Van benne valami igazság, mert akad olyan változata is, amely valóban kiállja az idők viharait, miként olyan is, amely mállik, a benne levő ásványi sókat lassan kioldja a nedvesség, az esővíz, no meg lépcsőket is láttunk, amelyek alaposan elváslottak. De maradjunk a nemesnél.
Urszuly Sámuel mikóújfalusi nyugalmazott kőbányai főgépész biztosan tudja, melyik az a kő, amiből maradandót lehet alkotni-faragni. Nem tartozik a gépészet témakörébe, de édesapja, sőt, nagyapja is faragta a követ, volt, akitől tanulnia. Azt is mondhatnánk, hogy tehetséggel megáldott tudással folytatja ezt az örökölt szép mesterséget olyan ritka alkotóként, aki valahol a műkedvelő és hivatásos szobrászok között tud szépet és mértéktartóan kifejezőt teremteni egy darab sziklából.
– Hol állnak olyan kőből faragott emlékek, melyek az ön keze munkáját dicsérik?
– A sepsiszentgyörgyi Tanulók Háza kért meg még 2008-ban, hogy faragjak ki egy emlékkövet a cserkészeknek, mert akkor ott működött a hazai magyar cserkészszövetség parancsnoksága. A sepsiszentgyörgyi cserkészcsapat rendelte. Az én munkám a feliratozás és a liliomos címer volt, miként a Középajtán Benkő József füvészkertjébe készített alapkő is. Engem ért az a megtiszteltetés, hogy emléket faragjak az Úz-völgyi harcok emlékezetére, így született meg az apostoli kettős kereszt. Mindig az alkalom teremti az ötletet, alkalomadtán születik meg egy-egy új emlékműnek a gondolata. A gyimesbükki Salamon József atya rendelte meg egy oltári asztal feliratozását, a málnásiak pedig egy kőemléket szeretett orvosuk, Magyari doktor emlékére.
Dr. Úry Előd, a Soproni Székely Kör elnöke meghívására külföldön is megfordult Urszuly Sámuel, Sopronban egy hatalmas újfalusi sziklatömb áll, melyre aztán az ottaniak véstek feliratokat. Dr. Úry Előd fogorvos a Sopronban és környékén élő több száz erdélyi pártfogója. Az 1990. márciusi tragikus marosvásárhelyi események után került át Szászrégenből Sopronba. Pár éve vezeti az említett kört, és az ottani unitárius szórványgyülekezet mindenese. A Nemzeti Összetartozás Napján, a gyászos trianoni diktátum 90. évfordulóján avatták az emlékművet, többtonnás andezittömböt, Rozin Sándor mikóújfalusi vállalkozó adományát, aki útban Svájc felé – hasonló emlékmű állítása céljából – Urszuly Sámuel társaságában megtekintette a Székelyföld szikladarabját, amely a hűség városában minden magyarok összetartozásának szimbóluma. Az emlékművet a Soproni Székely Kör állíttatta a csonkán maradt anyaország nyugati határszéli városában – számolt be az eseményről a korabeli sajtó.
– A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium fennállása 150. évfordulójának emlékművét is én készítettem – folytatta Urszuly. – A Mikó-címer díszíti, hasonlóképpen a sepsiszentgyörgyi köztemetőben leleplezett vitézi emlékművet. Kőbe vésett feliratok elkészítésére is fel szoktak kérni. Utóbb Kovásznán véstem be a feliratozást Fábián Ernő szobrának talapzatába.
Urszuly Sámuel mértéktartóan szép feliratokat készít, távol állnak tőle a primitív betűformák.
– Itthon, Mikóújfaluban is van emlékmű, mely az ön munkája.
– Fejér Ákos tanár úr domborműves, kőből való emléktáblája a régi iskola főútra néző homlokfalán. Vannak még apróbb darabok is, mint az Aquarius-rendezvények kőből faragott fődíja.
– Mi következik most soron, hiszen ha felmelegedik az idő, Isten szabad ege alatt is lehet dolgozni.
– Készül a vargyasi tudós, Borbáth Károly mellszobra. Felkértek a szobor talapzatának és feliratozásának elkészítésére.