Ősnövénykövületek az uzoni Cseréről

2012. március 22., csütörtök, Faluvilág

Nem az első alkalom, hogy valamilyen ősföldtani vagy ősállattani lelettel jelentkezik e sorok írójánál az Uzonban élő Antal Béla. Mint kiváló természetismerő nem megy el az olyan feltárások mellett, ahol "be lehet pillantani a Föld gyomrának érdekességeibe".

  • Antal Béla: Ez itt egy faág!                                                Albert Levente felvételei
    Antal Béla: Ez itt egy faág! Albert Levente felvételei

Ő volt az, aki figyelemmel követte az Uzon környékén szénkutatás céljából évtizedekkel ezelőtt végzett geológiai kutatófúrásokból kiszedett fúrómagokat, a Feketeügy martjának vízmosásaiban előforduló pliocén kori csiga- és kagylómaradványokat, Uzon és Szentivánlaborfalva térségének óriás vándorköveit és megkövült-szenesedett özönfáit. Az uzoni Csere rég felhagyott kőbányájában kutakodva ráakadt egy olyan, aránylag vékony és gyengébben cementezett csillámos homokkőrétegre, amely­ben megkövült s gyengén el is szenesedett, fás eredetű növényi maradványok találhatók. A méretes homokkőlapot szekérrel vitte haza, és megtekintésére kihívott lakására.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy ezek a rétegek a földtani középkor utolsó időszakából, a krétából valók, Antal felfedezése nem mindennapi, mert a megyénk kárpáti homokköveiben található növényi maradványok eléggé ritkák, noha nem ismeretlenek. A sepsiszentgyörgyi alsó-kréta kori homokkövet fejtő őrkői bányából ismerjük a Cancellopycus néven leírt zöld színű tengeri moszatokat, de az uzoni Cseréről előkerült maradványok magasabb rendű fás növények töredékei, melyhez hasonlókat tudtunkkal nem jeleztek az eddigi kutatók. Szakava­tott ősnövénytani vizsgálatuk fényt deríthet arra, hogy milyen összetételű volt a feltételezetten felső-kréta korszak növényzete mifelénk abban az időben, amikor a Bodza­fordulói-hegyek (ahol a kőbánya fekszik) időszakos szárazulatot képeztek. Antal elmondta, hogy az Uzon környéki fúrások azt a homokkőből álló medencetalapzatot, mely a Cserében a felszínen látható, 400–500 méter mélyen érték el. Antal felfedezése az alsó-háromszéki medence tektonikai, süllyedés által való keletkezésének bizonyítéka lehet.
Az ősnövénykutatók arra az eredményre jutottak, hogy a régebbi geológiai időszakok növényei különböznek a mostaniaktól, s így amazokat a mostani növénynemek közé nem vagy eléggé nehezen lehet besorolni. Nos, éppen ebben az időszakban jelennek meg a virágos növények, a zárvatermők. A lombos fák, például a fügefák, a platánfélék és a liliomfafélék első képviselőinek megjelenése a kréta időszakra esik. De már a tűlevelűek is elterjedtek voltak. A svédországi Asenben nemrégiben eddig meghatározatlan fajhoz tartozó, 3 mm hosszú krétakori virágot szabadítottak ki egy agyagos kőzetből. Az öreg virágkuriózum hihetetlenül jó állapotban maradt meg, így a kutatók elemezni tudják általa a legidősebb virágok szerkezeti fel­építését. Ennek a 84 millió évesre becsült "halott virágnak" a szerkezetét röntgensugarakkal azo­nosították. Else Marie Friis, a Svéd Ter­mé­szet­tu­dományi Mú­­ze­um kutatója reméli, hogy a megkövesedett virág röntgenvizsgálata hozzájárul a krétakori növényzet jobb megismeréséhez. A dinoszauruszok korában virágzó növényt, más megkövült növények mellett, nemrég mutatták be a Mel­bourne-i Bota­nikai Kong­resszuson. A földtani középkor utolsó időszaka – amelyből származhat az uzoni lelet is – a jelenlegi földtani időbeosztás szerint 150 millió évvel ezelőtt kezdődött, és 65 millió éve fejeződött be. A kínai tudósok kiderítették, hogy a virágos növények múltja 125 millió évre, a krétakor elejére vezethető vissza, és lehetséges, hogy a növények körében a virágzás megjelenése egybeesik a dinoszauruszok kipusztu­lásával.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-03-22: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Kőbe emléket menteni

A régiek nemes kőnek mondták a mikóújfalusi andezitet. Van benne valami igazság, mert akad olyan változata is, amely valóban kiállja az idők viharait, miként olyan is, amely mállik, a benne levő ásványi sókat lassan kioldja a nedvesség, az esővíz, no meg lépcsőket is láttunk, amelyek alaposan elváslottak. De maradjunk a nemesnél.
2012-03-22: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Húsfeldolgozó Előpatakon

Nemhogy nőne, hanem egyre vészesebben apad az ipari jellegű létesítmények, üzemek, műhelyek száma faluhelyen.