Dr. Boldizsár Ildikó meseterapeuta szerint a mesékkel való foglalkozás mindazok számára lehetőséget nyújt önmaguk megtalálására és rendezésére, akik életük bármely szakaszában krízishelyzetbe kerültek: veszteség, gyász, válás, magány, átmeneti vagy tartós egyensúlyvesztések esetén, párkapcsolati problémákban – pl. beteljesületlen szerelem, elhagyás és elhagyattatás, elengedni nem tudás, kapcsolaton belüli rivalizáció –, valamint kommunikációs nehézségekben és a szorongások oldásában.
A meseterápia életkortól függetlenül alkalmazható, de a legtöbb páciens a 20–50 év közötti nők és férfiak köréből kerül ki.
Dr. Boldizsár Ildikó így vall munkájáról: az emberiség első meseterapeutája minden bizonnyal Seherezádé lehetett, aki addig mesélt egy megcsalt és bosszúra éhes férjnek, míg annak lelkében le nem csillapodott a düh, a féltékenység, a zűrzavar és a bosszúvágy. Nem volt könnyű dolga, hiszen ezeregy éjszakán keresztül kellett mondania a meséket...
Mesét mondani és mesét hallgatni az életben maradásért – ez a meseterápia egyik legfontosabb célja ma is, minthogy megmutatják azokat az utakat, amelyek kivezetnek az adott vészhelyzetből. Persze a kivezető utak a valóságban mindig veszélyeket és kudarcokat rejtenek magukban, s nincs ez másképp a mesékben sem. A lényeg az, hogy a hős elinduljon, ne ijedjen meg a változás lehetőségétől, hiszen épp erre építheti további életét, méghozzá egy újabb, vélhetőleg magasabb fejlődési fokon. De aki sok mesét ismer, az tudhatja, hogy tulajdonképpen az első lépések után következnek az "igazi" megpróbáltatások. Az útnak indulás pusztán annyit jelent, hogy felvállaljuk a sorsunkat, s ha kell, szembenézünk a sárkányainkkal is.
A meseterapeuta az ELTE Bölcsészettudományi Karán végzett esztétika–magyar–népművelés szakon. Az egyetem után az Országos Széchényi Könyvtárban, majd a Pesti Szalon Kiadóban dolgozott szerkesztőként, 2000-ben a Nemzeti Tankönyvkiadó Társadalomtudományi Szerkesztőségének főszerkesztője lett, majd 2004-től a Magvető Kiadóban tölti be ezt a pozíciót. 1998-ban nyerte el a néprajztudomány kandidátusa fokozatot.
Meseterapeutaként 1996-ban kezdett dolgozni, gyerekkórházakba járt mesét mondani a betegeknek, és eközben tett szert azokra a tapasztalatokra, amelyek gyógyító munkájában segítették.
Dr. Boldizsár Ildikó március 23-án érkezik Sepsiszentgyörgyre a Tipe Tupa Egyesület meghívására, és A mese gyógyító ereje címmel tart előadást a Bod Péter Megyei Könyvtár Kék Termében 18 órától. A helyek száma korlátozott. Az előadó a rendezvény jövedelmét jótékonysági célokra ajánlja fel.
Művei:
A második mese (mese, Budapest, 1987)
A beteg ember könyvei (Budapest, 1988)
Amália álmai – mesék a világ legszomorúbb boszorkányáról (Szalma Jánossal, mese, Budapest, 1991)
A Fekete Világkerülő Ember meséi (mese, Diósd, 1997)
Varázslás és fogyókúra (tanulmányok, Budapest, 1997)
Királylány születik (Naphegy Kiadó, 2009)
Meseterápia – Mesék a gyógyításban és a mindennapokban (Magvető Könyvkiadó, 2010)