Kis télizöldnek is nevezik a meténget (Vinca minor). Ez az alacsony, kúszó félcserje – akárcsak a borostyán – alkalmas zöld szőnyeg képzésére, többnyire a ritkás gyep pótlására.
Meddő hajtásai elfekvőek és legyökereznek, virágos hajtásai felemelkednek öt kékeslila, kissé rombuszos sziromlevélkéikkel. Bőrnemű, sötétzöld, felül fényes levélkéi átellenes állásúak.
Ma a parkokban is gyakrabban telepítik meg, régebben a sírhantok takarónövénye volt. Ilyen céllal ma is ültetik, mivel évekig díszlik. Korán, már márciusban virágzik, teljes virágzása áprilisban fejeződik be. Kertészeink több színváltozatot állítottak elő, van fehér és bíbor színben pompázó meténg is. Jól érzi magát a gazdag táptalajban és a félárnyékos, árnyékos, nedves környezetben.
Dugványozással, tőosztással szaporíthatjuk. Ha a tölgyesekben, gyertyánosokban (itt gyakoribb) gyűjtjük be a gyökeres hajtásokat, cserépben erősítsük fel a végleges helyre ültetés előtt.
Gyógynövényként indol alkaloidjai és flavonoidjai miatt a népi gyógyászat virágzó hajtásait használja nedvező bőrkiütések kezelésére.