Költözhet a Károlyi-szobor
Tulajdonosi hozzájárulást adhat a Fővárosi Közgyűlés hétfőn a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában annak Siófokon történő felállításához. Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukció kapcsán.
Az MSZP ellenzi a Károlyi-szobor elmozdítását, szoborőrséget is állítottak a Kossuth térre. Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője úgy nyilatkozott: a szobor elszállítását fizikailag nem tudják megakadályozni, ugyanakkor jelenlétükkel azt demonstrálják, hogy a köztársaság eszméjét "se hat ökörrel, se lánctalpas tankokkal nem tudják innen elvonni".
Tizenötezren Határtalanul
Idén 435 millió forint pályázati pénzből várhatóan 400 általános és középiskola tizenötezer diákja vehet részt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által finanszírozott Határtalanul! elnevezésű program tanulmányi kirándulásain – közölte Csete Őrs programigazgató. A hetedikes és nyolcadikos általános iskolás, valamint a gimnáziumi, illetve szakközépiskolai tanulók hat ország – Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna – magyarok lakta településeit kereshetik fel, megismerhetik az ottani nevezetességeket, és kapcsolatot alakíthatnak ki a társ oktatási intézményekkel – mondta. Tavaly 177 utat támogattak, azokon hatezer diák vett részt, további 380 kirándulás pedig szervezés alatt van.
Marad a kisebbségi nyelvtörvény
Javítani akarja a szlovák nyelv oktatását Dél-Szlovákiában, ám a kisebbségek nyelvhasználatáról szóló törvényt nem szándékozik megváltoztatni Dusan Caplovic, akit a pozsonyi sajtó az oktatási tárca várományosának tart. A Robert Fico előző kormányában az emberi jogi és kisebbségügyi alelnök szerepét betöltő politikus elmondta: a kisebbségek szlováknyelv-tudását elsősorban az államnyelv dél-szlovákiai oktatásának javításával akarja megoldani. Ezzel az a célja, hogy Szlovákia minden lakosa "problémamentesen" megértesse magát szlovákul. Hozzátette: magyar szakemberekkel együttműködve javítaná a szlováknyelv-oktatást.
A marxizmus ideje elmúlt
Azért megyek Mexikóba és Kubába, hogy bátorítást adjak és tanuljak – közölte XVI. Benedek pápa. A Vatikáni Rádiónak Mexikóval kapcsolatban a kábítószer-kereskedelem csapásáról beszélt, mely a pénzimádás álcája mögött elpusztítja a társadalmat és a fiatalokat. Kubai látogatásról pedig azt mondta, II. János Pál 1998-as látogatásának nyomdokát követi, és a mai napig érvényesnek tartja elődje akkori kijelentését, miszerint Kubának meg kell nyílnia a világ előtt és a világnak Kuba előtt. "Természetes, hogy az egyház mindig a szabadság, a lelkiismereti és vallásszabadság oldalán áll. A marxista ideológia abban a formában, ahogyan megalkották, nem felel meg többé a valóságnak, Kubának új modelleket kell keresni" – mondta a pápa, hozzátéve: az egyház hozzá kíván járulni ahhoz, hogy Kubában igazságos társadalom épüljön.
További szigorítások
Az Európai Unió külügyminiszterei tegnap döntöttek a Szíriával, Iránnal, valamint Fehéroroszországgal szembeni szankciók megszigorításáról – közölték Brüsszelben. Bassár el-Aszad szíriai elnök legközelebbi hozzátartozói ezentúl nem utazhatnak az EU-országokba, és befagyasztják az unióban elérhető javaikat is. Az EU damaszkuszi képviseletét egyelőre nem zárják be, de egyre több uniós tagállam dönt nagykövetségének bezárása mellett. Irán vonatkozásában az eddigi 61 mellé 17 további személy került fel az EU vízumtilalmi listájára, míg a fehérorosz rezsimre vonatkozó, eddig több mint kétszáz nevet tartalmazó vízumtilalmi listát 12 további személlyel bővítették. Ezekhez a beutazási tilalmakhoz az is társul, hogy zárolják az érintetteknek az EU területén elérhető javait. Az unió a rezsimmel szembeni határozott fellépéssel párhuzamosan törekszik a fehérorosz civil társadalommal való további kapcsolatépítésre.