Valamikor a bányászok kérték, hogy a gyorsvonat álljon meg Köpecen, és megállt. Ma már nincsenek bányászok, így nem tudják kérni, és ezért nem áll meg. Régen a vonat fütyült. Ma már sokan vannak, akik fütyülnek Köpec gondjaira.
Pedig elég különleges emberfajta lakja a falut. Itt közismert, hogy léteznek jó emberek, rossz emberek és köpeci emberek. Örvendetes, hogy az itteniek átlagéletkora igen magas. Majdnem mindenki nyugdíjas. A nem nyugdíjasok ezért kissé irigylik az idősebbeket. Lehetséges, hogy kérni fogják: vigyék le a nyugdíjkorhatárt, és a gyerekeket is nyilvánítsák nyugdíjasoknak. Így Köpec egy teljesen nyugdíjas falu lenne. A szép iskolában amúgy is alig akad, aki tanítsa a nebulókat. Szerencsére az idősek olyan jól tartják magukat, hogy már nem is kell nekik öregotthon. Ezért bezárták. Itt még a tehenek is lassan nyugállományba vonulnak. A régi kétszáznak mára már csak tizede maradt. Mivel a tehenek is kiöregedtek és elfogytak, ezért kevés a tej. Pedig ha szén nincs is, de van széna, és lenne, mit enniük. Ha sok tejelő lenne a faluban, és sok tej, akkor nem lenne baj, de lenne vaj. Most nincs vaj Köpecen. De baj, az igen, akárcsak régen.
Mivel a falu inkább protestáns, ezért nincs nagyböjt sem. Ha nincs nagyböjt, akkor nincs húshagyókedd, amelyik a farsang farkát jelenti. Az idei év farsangmentes volt, ezért a farsangtemetés is elmaradt. A köpeciek abban viszont reménykednek, hogy a húsvét nem marad el, bár az árvizek locsolását nem kívánják. A farsangzárás elmaradt, ám a kultúrotthon zárása már tavaly ősszel megtörtént. Annak megnyitását szintén meg lehetne majd ünnepelni. Azért nem lehet azt mondani, hogy a kultúrával nem foglalkoznak a faluban. A könyvtárnak vannak rendszeres olvasói. Sokan csak úgy falják a könyveket, és mondhatni, átrágják magukat rajtuk. Például az egerek. Hogy jobban lássanak, a cserepeket leszedik a tetőről, így tetővilágítást kapnak. Ugyanakkor a tűzoltószertárban a cserépmentesítés miatt csökken a tűzveszély, mert ha beázik a tető, nehezebben gyúl meg. A könyvek rendszeres látogatói a pókok is, amelyek ráadásul szorgalmasan dolgoznak a könyvek felett. Mégpedig hálót szőnek.
A kultúrotthon javítására már sok pénzt költöttek, csak a padlóra még nem jutott. A nagyteremben tánc- és túlélési versenyeket szoktak szervezni. Aki bokatörés nélkül átvészel egy keringőt, az nyer. A győztesek különféle díjakban, a bokaficamosok viszont elsősegélyben részesülnek. Velük a mentősök nem sokat tökmagoznak, mint általában a köpeciek, hanem elviszik őket a baróti kórházba. Aztán gyógyultan besántikálhatnak a baróti polgármesteri hivatalba pénzt kérni a javításokra. A polgármester meg, látván, miben sántikálnak, ki is fizeti őket azzal, hogy pénz akkor lesz, amikor a megye ad. A megye meg azt mondja: Barót akkor kap pénzt, ha RMDSZ-es polgármestere lesz. Esetleg majd, ha fagy. És ha nagyon fagy, akkor a falu kaphat még malmot is, mégpedig jégmalmot, mint az idén.
Ha viszont lenne pénz, akkor majd víz- és csatornahálózat is lehet. Addig mindenki engedje ki a szennyvizet a patakba, és onnan vegyen tiszta vizet is magának. Ingyen van. Lehet, kerül pénz bontásra is, és sikerül a bányairoda épületét teljesen elbontani, elhordani, mert egyelőre csak azt hordták szét, ami mozdítható. Itt megvalósult a pszichés betegek egy részének rehabilitációja. Egyelőre csak a kleptomániások végeztek munkaterápiát, de ők teljes sikerrel.
Szerencsére azért van olyasmi is, ami talpon maradt. Például a köpeci szil, Az év fája Romániában verseny nyertese. Jó, hogy ilyen híres lett, hanem eddig kivágták volna. Ha nálunk nem neveztetnek be sürgősen minden egyes fát az év fájának versenyére, nemsokára egy fa sem marad élve erdeinkben. Ugyanakkor reméljük, hogy jövőre is életben marad a köpeci Farsang-család nevű kezdeményezés. Mivel Köpecnek nincs pénze egy sereg dolog megoldására, ezért nekik megengedik, hogy ingyen tevékenykedjenek a falu érdekében. Jókedvre deríti őket a gyerekek fúvószenekara, jó lenne, ha elhúznák a nótáját mindazoknak, akik miatt sokszor baj van Köpecen.