Rehabilitálták Mindszenty Józsefet

2012. március 27., kedd, Világfigyelő

Mindszenty József bíboros teljes körű jogi, erkölcsi és politikai rehabilitálását nyilvánította ki a Legfőbb Ügyészség – közölte az Esztergom–Budapesti Főegyházmegyei Hivatal. A rehabilitálási eljárás Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek kérésére a napokban zárult le hivatalosan. Erdő Péter úgy nyilatkozott, "ez az esemény egy szenvedésekkel teli, hosszú történet összefoglalása", amely reménye szerint "hozzájárul múltunk igazságának megismeréséhez, népünk lelki gyógyulásához és felemelkedéséhez".

Mindszenty József 1892-ben Csehimind­szen­ten született Pehm József néven. 1915-ben szentelték pappá, káplán és hitoktató volt Felsőpatyon, majd 1917-től a zalaegerszegi állami fiúgimnázium hittanáraként tevékenykedett. 1919. február 9. és május 15. között letartóztatásban volt Szom­bathelyen, a direktórium kiutasította Zala vármegyéből, szülőfalujába internálták. 1919-től Zala­egerszeg adminisztrátora, 1921-től plébánosa volt, 1927-től a szombathelyi egyházmegye zalai részének püspöki biztosaként tizenkilenc új templomot, hét plébániaépületet, kilenc misézőhelyet, tizenkét iskolát építtetett. Igye­kezett a katolikus szellemiséget érvényesíteni a zalaegerszegi és vármegyei újságokban. 1937-ben pápai prelátus lett. XII. Pius pápa 1944-ben veszprémi püspökké nevezte ki.
Mindszenty Józsefnek meghatározó része volt annak a püspökkari körlevélnek a megalkotásában, amely 1944. júniusban a zsidó emberek elhurcolása ellen tiltakozott. Október végén, amikor a katonai hadműveletek elérték a Dunántúlt, emlékiratot írt Shvoy Lajos székesfehérvári, Apor Vilmos győri püspök és Kelemen Krizosztom bencés főapát együttműködésével, amelyben követelték a kormányzattól, hogy szüntesse meg a harcot a Dunántúlon.
1944. november 27-én letartóztatták. Előbb Veszprémben, majd Sop­ronkőhidán, végül Sopronban raboskodott, innen térhetett vissza Veszp­rémbe. XII. Pius pápa 1945. augusztus 16-án kinevezte esztergomi érsekké, 1946. február 21-én pedig a pápa bí­borossá tette a római Szent Péter-bazilikában.
Vezetése alatt a magyar püspöki kar közös körleveleiben szóvá tette, ha a proletárdiktatúra felé haladó államvezetés megsértette a vallás- vagy lelkiismereti szabadságot, az iskolázás, a művelődés szabadságát; következetesen kiállt az alapvető szabadságjogok érvényesítéséért. Megszólalt a felvidéki magyarság deportálása, a délvidéki magyarok tömeges lemészárlása, a német kitelepítés embertelensége miatt, az ítélet nélkül bebörtönzöttek és internáltak érdekében.
Mindszenty Józsefet 1948. december 26-án törvény- és jogellenesen letartóztatták, majd koholt vádak alapján 1949. február 8-án első fokon, július 9-én másodfokon életfogytiglani fegyházra ítélték, ami a keresztény világban nagy felháborodást váltott ki. XII. Pius pápa megdöbbenéssel tiltakozott az igazságtalan és jogtipró ítélet ellen, az ENSZ közgyűlése megbélyegezte a kormány eljárását, és nemzetközi sérelemnek nyilvánította a bíboros bebörtönzését.
Az 1956-os forradalom kitörése után október 30-án szabadították ki fogságából. Nagy Imre miniszterelnök kérésére november 3-án este 15 perces beszédet mondott a Szabad Magyar Rádióban, kiállt a nemzeti szabadságharc céljai mellett, s a polgári demokrácia jövőképét vázolta fel. November 4-én hajnalban a szovjet csapatok támadása után az Egyesült Államok nagykövetségén kért és kapott menedéket. 1971. szeptember 28-án hagyta el a követséget, teljesítve VI. Pál pápa kérését, és Rómába, majd Bécsbe ment. A Kádár-kormányzat Mindszentyt nem engedte visszatérni érseki székébe.
Haláláig Bécsben, a Pázmáneum épületében lakott. Fokozott lelkipásztori munkába kezdett, nyugat-európai városokban és búcsújáróhelyen fel­kereste a magyarokat, s hosszabb lel­kipásztori útra indult Kanadába, az USA-ba, Dél-Amerikába, Dél-Afri­kába, Ausztráliába és Új-Zélandba. 1974-től, a pápa utasításának megfelelően, nem használta érseki címét.
Mindszenty József 1975-ben halt meg, Mariazellben temették el, ahol 1991-ig magyarok sokasága rótta le tiszteletét sírjánál. Holttestét 1991. május 4-én ünnepélyesen hazahozták, és újratemették az esztergomi bazilika kriptájába. A Legfőbb Ügyészség már 1989 végén perújítási nyomozást rendelt el. 1990. május 18-án a magyar Legfelső Bíróság kinyilvánította, hogy Mind­szenty József teljesen ártatlan, a mostani határozat pedig a korábbi perújítási nyomozás hivatalos lezárását jelenti.
A mártír sorsú bíboros boldoggá avatási eljárása folyamatban van a Vatikánban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-03-27: Közélet - :

Mese után matematika

A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium IV. A osztályába Varga Mária tanítónő diákjai újabb díjat hoztak, a múlt heti mesemondó sikerek után matematikából jeleskedtek. A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban tartott Brenyó Mihály Pontszerző Matematikaverseny országos döntőjén Roth Apor első helyezést ért el, őt követte a második helyen Miklós Csenge.(fekete)
2012-03-27: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar tükör

Egyre távolodik a Nemzetközi Valutaalappal folytatandó tárgyalások kezdete. Ezt a nemzetközi pénzügyi szervezet az unióval folytatandó viták lezárásához köti. Magyarország ellen az unió jelenleg három kötelezettségszegési eljárást folytat, ezek gyors lezárására egyre kevesebb az esély.