"A fának légzésre és sűrű mozgásra van szüksége,
Amelyet szél, eső, fagy idéz elő, máskülönben könnyen kiszárad.
Éppígy igen nagy szüksége van az emberi testnek is mozgásra,
Aktivitásra, komoly testgyakorlatokra vagy játékokra."
(Comenius Johannes Amos)
Mielőtt folytatnám körsétámat, hadd közöljek egy hírt:
A külhoni magyar óvodák vonzóvá tétele a fő célja annak a programsorozatnak, amelyet 2012 A KÜLHONI MAGYAR ÓVODÁK ÉVE mottóval hirdetett meg a nemzetpolitikai államtitkárság Budapesten. Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár elmondta: e célra százmillió forintot különítettek el a Bethlen Gábor Alapból, és különböző cselekvési terveket dolgoznak ki, és olyan programokat szeretnének megvalósítani, amelyek segítik a külhoni magyar óvodák fejlődését.
A Perkő mögé húzódva csendesen éli életét a kiskászoni óvoda és I–IV. osztályos iskola. Aktív életét, tegyük hozzá mindjárt az elején, hiszen a csend csak látszólagos.
A tenyérnyi nagyságú szobába tizennégy óvodás jár – öt kicsi-, egy közép-, három nagy- és öt előkészítő csoportos. A szobácska falain rajzok, a sarkokban dobozok tele játékokkal.
– A kis teremben soknak tűnik, ami itt van – így Keresztessy Katalin óvónő –, s talán az is meglepi önt, hogy ilyen szűk helyen zajlik a kicsik mindennapi élete. Nem gond ez, ha az ember valamit nagyon akar, akkor nem ismer gátakat, akadályokat, nehézségeket. Mindent megold. Nagyszerű a kapcsolatunk a szülőkkel, szívesen segítenek, ha valamiben segíteniük kell. Igyekszünk is meghálálni ezt a szülői jóságot. Minden lehetőséget megragadunk – gondolok itt az ünnepeinkre (mikulás, karácsony, farsang, nőnap, március 15.) –, hogy szép műsorral kedveskedjünk a szülőknek. (Magam is kaptam ízelítőt egy ilyen műsorból, Kanabé Albert szavalt egy hosszú verset, majd a kicsik együtt rázendítettek egy szép dalra...) Most éppen az anyák napjára készülünk... Egyébként mindennap reggeli tornával kezdünk, aztán megbeszéljük a napi foglalkozást. A mai interdiszciplináris foglalkozás keretében a környezetünk került napirendre, a tavasz varázsa, számba vettük a tavasz tündérének ajándékait, elsőként a hóvirágot, de a többit is. A tízóraizást szabad foglalkozás követi, séta a természetben, hogy közelebbről is megismerjük a tavasz hírnökeit. Csodálatosan szép környezetben fekszik a falu, s elfogadjuk, kihasználjuk vonzását. Gyakran kirándulunk a Perkőre, fel Katrosára, Kézdiszentlélekre... Hogy milyen arányban van jelen a játék, a mozgás? Nincs ebben semmi túlzás, amikor azt mondom, hogy a játékhoz kapcsolódik minden tevékenységünk. A kicsik nagyon szeretnek játszani s játék közben tanulni. Ez az ő világuk.
Az összevont I–IV. osztályban Gergely Sándor tanít immár tizenhat éve. Idén kilenc tanulója van: egy elsős, egy másodikos, három harmadikos, négy negyedikes, azaz négy fiú és öt kislány. Itthon érzi magát, legyen az bármilyen óra. A heti két testnevelésórát is Sándor tartja. Télen ebben a nagy, tágas osztályban, ahová be tudja hozni a tornapadot, a szivacsot, ki tudja használni az ugróköteleket. Ha történetesen télen is játszani akartak – s miért ne, hiszen Gergely Sándor az I. fokozati vizsgájára a népi gyerekjátékokról írta dolgozatát, tehát otthon van a témában –, rendelkezésükre állt a kultúrotthon. A lényeg: igyekezett a gyerekek testi fejlődésének kedvező feltételeit biztosítani, a motorikus képességeiket fejleszteni, hangsúlyt helyezett a gyerekek egészségének fejlesztésére, testi és szellemi teljesítőképességeik fokozására. Hát kell ennél több?... Azt már szinte mondani sem kell, hogy a Perkő szánkópályáit is igencsak igénybe vették, menet közben pedig le-lebonyolítottak egy hógolyózást... A tavasz beköszöntése után kivonulnak az újonnan megépített, leaszfaltozott minifocipályára. Nincs a megyében még egy kis iskola, melynek ilyen pályája lenne. Sándor ezt igyekszik is kihasználni, s olyan játékokat játszatni, melyekkel bekapcsolhatja a gyerekek mindenikét. Nem könnyű, hiszen nagy a korkülönbség, kicsi a létszám, versenysportra egyelőre gondolni sem lehet.
– Ebben a csodálatos környezetben – mondja a gyerekek szeretett tanító bácsija – gyakran játszóteret váltunk, élni kell a fenyves ózondús leheletével, a Perkő gyepszőnyegeivel. Ezért a csodálatos környezetért ezt az iskolát fel nem cserélem egyetlen más iskolára sem.