Ismeretlen tettes vörös festékkel öntötte le Eduard Benes volt csehszlovák államfőnek a prágai külügyminisztérium előtt álló szobrát vasárnap éjjel.
A háborús veteránok szervezete felháborítónak tartja, hogy a vandalizmust olyan helyen követték el, amely néhány méterre van a cseh külügyminisztériumtól. Az életnagyságú bronzszobrot két éve állították fel a Cernín-palota előtt. A Benes-szobor felállítása Csehországban akkoriban belpolitikai vitákat szült. Németország, Ausztria és Magyarország vezető politikusai is bírálóan nyilatkoztak a szoborról. Eduard Benes nevéhez fűződnek ugyanis a II. világháború utáni német- és magyarellenes intézkedések Csehszlovákiában.
Sarkozy nem enged a negyvennyolcból
Nicolas Sarkozy francia államfő a reformok szükségességét hangsúlyozta tegnap, és kijelentette, hogy nem enged a tiltakozóknak, miközben országszerte több százezren vonultak utcára a kormány politikája ellen tiltakozva. ,,Nem fogunk engedni, és nem hátrálunk meg... Franciaországnak szüksége van reformokra ahhoz, hogy a világ kihívásaival szembe tudjon nézni. Túl sokat késlekedtünk a reformokkal" ― jelentette ki a francia polgármesterek kongresszusán a köztársasági elnök. Sarkozy először szólalt meg az állami vállalatok kedvezményes nyugdíjrendszerének tervezett megszüntetése miatt hetedik napja tartó tömegközlekedési sztrájk alatt, amelyhez tegnap a vásárlóerejük csökkenése miatt tiltakozó közalkalmazottak is csatlakoztak. A szakszervezetek szerint országszerte 700 000-en vonultak fel.
A spanyol katolikus egyház bocsánatot kért
Korábbi állásfoglalásával szakítva a spanyol katolikus egyház tegnap bocsánatot kért az 1936―39 közötti polgárháborúban játszott szerepéért. A Spanyolországban nagy meglepetést kiváltó bocsánatkérést Ricardo Blázquez, a spanyol püspöki konferencia elnöke fogalmazta meg a testület ülésén. Annak ellenére, hogy 1936-ban támogatást nyújtott a későbbi diktátor, Francisco Franco tábornok nevéhez fűződő puccshoz és a későbbi diktatúrához, az egyház mindeddig az 1931―39 között fennállt II. Spanyol Köztársaság és a polgárháború áldozatának vallotta magát. Az egyház áldozat is volt, de a hibákat fel kell ismerni, és megbocsátást kérni ― mondta Blázquez püspök. Mindamellett leszögezte, hogy a történelemről való megemlékezést nem szabad egymás vádolására felhasználni, hanem annak a tanulást és a megbocsátást kell szolgálnia.
Jövőre megszülethet a békeegyezmény
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök tegnap az egyiptomi Sarm-es-Sejkben Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel közösen tartott sajtóértekezletén kifejezte reményét, hogy 2008-ban megszülethet egy békeegyezmény a palesztinokkal. Utalt azonban arra is, hogy ha létrejön a megállapodás, nem lesz majd azonnal végrehajtható, mert előbb mindkét félnek teljesítenie kell az úgynevezett útitervben vállalt kötelezettségeit. E kötelezettségek, amelyek közt szerepel palesztin részről a terrortámadások megfékezése, a Gázai övezetre is vonatkoznak, amelyet most a Hamász iszlamista mozgalom ellenőriz ― tette hozzá. A közel-keleti ,,kvartett" (Egyesült Államok, Európai Unió, ENSZ és Oroszország) által támogatott és útitervnek elnevezett béketervezet egy másik fontos előírása, hogy Izrael állítsa le a ciszjordániai zsidó telepek mindennemű bővítését.