Újságírók, fotósok és operatőrök jelenlétében tartottak úgynevezett flashmobot (villámcsődületet) tegnap délután Budapesten, a sajtó munkatársai demonstrációjukon az ellen tiltakoztak, hogy egy be nem jelentett szombati budapesti tüntetésen két kollégájukat is előállította a rendőrség.
A BRFK szóvivője az akcióra reagálva azt mondta, a rendőrség elkötelezett abban, hogy az újságírók zavartalanul végezhessék munkájukat, de ehhez gyakorlati kérdéseket kell megvitatni.
A flashmob lényege, hogy emberek egy csoportja egy előre megbeszélt helyen és időpontban találkozik, végrehajt egy előre megbeszélt, gyakran irracionálisnak tűnő cselekvéssort, majd utána gyorsan, mintha mi sem történt volna, távozik. A médiamunkások között hétfő óta terjedt a hír telefonon, sms-ben, hogy ezzel a villámcsődülettel tiltakozhatnak az újságírók előállítása miatt, méghozzá úgy, hogy a Batthyány-örökmécsesnél összegyűlve adott időpontban mindenki egyszerre veszi fel, majd veszi le sárga láthatósági mellényét. Az örökmécsesnél mintegy száz újságíró gyűlt össze nem sokkal öt óra előtt, majd egymást fotózták, illetve interjúkat készítettek. Ott volt köztük a hvg.hu és az Index két újságírója, Barcs Miklós és Bogád Zoltán is, akiket szombaton akkor állítottak elő a rendőrök, amikor a Batthyány-örökmécsesnél tartott, be nem jelentett tüntetésről tudósítottak. Néhányan a tavalyi tüntetésekről készült fekete-fehér fényképeket tartottak maguk fölé, amelyeken rendőrök vernek tüntetőket. Öt óra körül a jelenlévők többsége felvette a sárga láthatósági mellényét, hogy aztán mintegy tíz percen keresztül abban beszélgessenek tovább.