Szelektív támogatás
A kormány majdnem 650 millió lejt utal ki a polgármesteri hivataloknak, folyamatban lévő projektekre és tartozások kifizetésére – nyilatkozta a tegnapi kormányülést követően Dan Suciu kormányszóvivő. A pénzt a kormány tartalékalapjából utalják ki, és ezt kiegészítik az áfából visszaosztott összegekkel.
A kormányszóvivő hétfőn még úgy nyilatkozott, az alapok kiutalása politikai színezettől függetlenül történik, tegnap már hozzátette: vannak polgármesteri hivatalok, amelyek nagyobb adósságot halmoztak fel, mert nincsenek jó viszonyban a megyei tanácsokkal, és a kormány ezt próbálja kiegyenlíteni. A támogatott települések listája csak a kormányhatározatnak a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után válik nyilvánossá. Borbély László környezetvédelmi miniszter annyit közölt, több mint száz, magyarok által lakott erdélyi település is van köztük, a nekik megítélt összeg eléri a 90 millió lejt.
Újra fizet az EB
Az Európai Bizottság jelezte, megszünteti Románia humánerőforrás-fejlesztési ágazati operatív programjának felfüggesztéséről hozott határozatát, és ismét elkezdi kifizetni a program keretében Románia által elküldött számlákat – jelentette be Dan Suciu, a kormány szóvivője. Az EB jelentős hiányosságokat fedezett fel korábban a szóban forgó operatív program ellenőrzési rendszerében, ami egyebek között a támogatandó pályázatok kiválasztására vonatkozik. A kifizetések újraindításának feltétele az, hogy az első félévben tíz százalékkal csökkentik bizonyos számlák elszámolási arányát.
Beismerte tévedését
Beismerte tévedését Dan Şova, a Szociáldemokrata Párt politikusa, akit holokauszttagadó kijelentése miatt váltottak le márciusban a párt szóvivői tisztségéből, és akit Victor Ponta pártelnök elküldött a washingtoni holokausztmúzeumba, hogy ott győződjék meg a romániai zsidóság szenvedéseiről. "Most teljes bizonyossággal elmondhatom, hogy a romániai zsidóságnak óriási tragédiát kellett elszenvednie, ami gyilkosságokban, deportálásokban, vagyonelkobzásokban és zsidóellenes törvényekben nyilvánult meg" – írta blogján Şova. A politikus felhívta a figyelmet, hogy a román oktatási rendszerben, de a közbeszédben sem ismertetik meg a fiatal nemzedékekkel a romániai holokausztot. Szerinte a tanárok és a történészek nagy hibát követtek el azáltal, hogy megpróbálták bagatellizálni a történelemnek azt az időszakát.
Egyenruha kormánytámogatással
Tegnapi ülésén a kormány kedvezően véleményezte a Demokrata-Liberális Párt, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek honatyái által előterjesztett törvénytervezetet, mely szerint kötelező iskolai öltözetet vezetnének be az általános, középiskolai, szakiskolai osztályokban mind az állami, mind a magániskolákban, a döntés azonban az iskolák vezetőségét és a szülőket illeti meg. Dan Suciu kormányszóvivő szerint a tervezet nem "az 1989 előtti időszakhoz hasonló" egyenruhák bevezetéséről szól. "Az iskolák szabadon megválaszthatják az öltözék formáját. Lehet az egyenruha, lehetnek elemek az egyenruhából, lehet egy táska, egy bizonyos nadrág, egy bizonyos öltözék, tehát nem a kötelező standard egyenruháról van szó. A kötelezettség arra vonatkozik, hogy bizonyos beazonosítási elemeket vezessenek be" – magyarázta. A szerény jövedelmű családokból származó tanulók pénzt kapnak az egyenruha beszerzésére.
Miniszter volt, most őrizetes
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tegnap őrizetbe vette Sorin Petre Dimitriut, a Román Kereskedelmi és Iparkamara alelnökét, valamint két társát, aki a korrupcióellenes ügyészek szerint a bukaresti kereskedelmi kamara alkalmazottjait fenyegetéssel fizetésük egy részének átadására kényszerített "szponzorálási szerződés" indokával, akik pedig megtagadták a követelést, munkaszerződéseiket felbontották. A DNA szerint ily módon 300 ezer lejt meghaladó összeget gyűjtöttek össze, ezért bűnszervezet létrehozásával, többrendbeli zsarolással és hivatali hatáskörrel való visszaéléssel gyanúsítják mindhármukat. Sorin Dimitriu korábban parlamenti képviselő, majd két évig Emil Constantinescu államfő tanácsosa is volt, később a privatizációt levezénylő Állami Tulajdonalap elnöke, majd privatizációs miniszter.