Orbán Viktor magyar kormányfő, a Fidesz elnöke április 16-án jelölhet új államfőt a kormánypárti frakciószövetség hétfő késő esti felkérése után.
Schmitt Pál lemondását követően a jelölési folyamatról a frakcióvezetők az esti órákban ötpárti egyeztetést tartottak az Országgyűlés épületében, a miniszterelnök pedig több mint két órán át tartó egyeztetésen vett részt az államfői feladat- és hatásköröket ellátó Kövér László dolgozószobájában. A fideszes házelnök esetleges jelöléséről ugyanakkor újságíróknak azt mondta, "nem aktuális kérdés".
Lázár János, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője az este fél tizenegykor kezdődő kormánypárti frakcióülésről távozva azt mondta: azért adtak kéthetes határidőt a kormányfőnek, mert a Schmitt Pál lemondása után tartott ötpárti tanácskozáson meghallgatták az ellenzék véleményét, amely szerint az ország érdeke egyfelől, hogy rövid időn belül legyen új köztársasági elnök, másrészt viszont az, hogy a jelölt kiválasztásakor kellő körültekintéssel járjanak el. Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke szerint még senkinek nincs államfőjelöltje. Arra a kérdésre, hogy hangzottak-e el nevek a tanácskozáson, Kósa Lajos azt válaszolta: lényegében nem.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke látszategyeztetésnek minősítette az ötpárti megbeszélést, és hozzátette: bár az MSZP véleménye szerint nem lehetne pártkatona a köztársasági elnök, a tanácskozáson az derült ki, a kormányoldal nem zárja ki Kövér László megválasztását, sőt, ő az egyik "erős jelölt".
A Jobbik szerint csak "formális összejövetel" volt a hétfő esti ötpárti egyeztetés. Balczó Zoltán alelnök kifejtette: egy lehetőség, hogy a kormánypárti frakciók több jelöltet állítanak, az ellenzéki pártok pedig dönhetnének, van-e olyan, akit tudnak támogatni. Hozzátette, továbbra is szeretnék, ha közvetlenül választanák meg az államfőt, de ezt a felvetésüket a kormányoldal nem támogatta.
Az LMP nem kíván részt venni egy olyan eljárásban, amelyiknek előre eldőlt az eredménye – ismertette a párt véleményét Jávor Benedek. Hozzátette, nincs értelme egy ilyen "megalázó folyamatba belökni" olyan tiszteletre méltó embereket, akik egyébként alkalmasak lennének köztársasági elnöknek.