Jóvátétel a politikai elítélteknek

2007. november 21., szerda, Közélet

Semmisnek nyilváníthatják az 1945. március 6. és 1989. december 22. közötti politikai jellegű bírósági ítéleteket vagy az ezzel egyenértékű közigazgatási intézkedések jogi következményeit ― a kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amely lehetőséget teremt a történelmi jóvátételre.

Cseke Attila államtitkár szerint a tervezet hamarosan a parlament két házának asztalára kerül. Hatálya alá esnek azok is, akiket 1956-ban, a magyarországi forradalomhoz kapcsolódó ,,államellenes szervezkedés" miatt ítéltek el.

A jogszabálytervezet szerint politikai jellegűnek minősülnek azok a végleges bírósági ítéletek, amelyeket a totalitarizmussal szembeni ellenállás miatt hoztak. Ide tartoznak az akkor hatályos büntető törvénykönyv szerinti olyan bűncselekmények, mint például a rendbontás, a társadalmi rend elleni mesterkedés, a hazaárulás és az illetéktelen határátlépés. Más ítéletek, illetve azok a jogtalan intézkedések, amelyek nem tartoznak a felsorolt kategóriákba, bírósági úton nyilváníthatók politikai jellegűnek. Ugyanakkor politikai jellegű közigazgatási intézkedésnek minősülnek azok, amelyeket a rendőrség és a szekuritáté hozott, és amelyek értelmében valakit állandó lakhelyéről elmozdítottak, kényszerlakhelyre vagy munkatáborba internálták, illetve kötelező munkahelyet jelöltek ki számára. Az ilyen esetekben szükséges bírósági eljárást kezdeményezhetik az elítéltek, a rokonaik negyedfokig, vagy bármely szervezet, amely bebizonyítja a személyhez fűződő jogos érdekeltségét. Az eljárás a törvény majdani hatályba lépésétől számított három éven belül kérvényezhető, és nem jár bélyegilleték kifizetésével. Emellett a bíróság köteles mindent megtenni azért, hogy az elítélt megkaphassa vagy újra összeállíthassa egykori dossziéját, beleértve azt is, hogy szükség esetén kikéri a Volt Politikai Foglyok Szövetsé­gének álláspontját, ha arra szükség van. A politikai elítéltek vagy politikai jellegű intézkedés által sértettek és házastársaik a törvény elfogadásától számított öt évben bírósági úton erkölcsi és anyagi kártérítést is kérhetnek az államtól, ezért az eljárásért szintén nem kell bélyegilletéket fizetni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2007-11-21: Máról holnapra - Farkas Réka:

Kampány kudarcokkal

Marosvásárhelyi kampányülésén 12 pontos kiáltványt fogadott el az RMDSZ hívószavára összesereglett tömeg. Az 1848. március 15-i 12 ponthoz hasonlóan fogalmazták meg, mit kíván a magyar nemzet ezúttal Székelyföldön, Erdélyben, Romániában.
2007-11-21: Közélet - x:

Perújrafelvétel az Agache-ügyben

Iktatta a kézdivásárhelyi Agache-ügy elítéltjeinek per-újrafelvételi kérelmét a Legfelsőbb Bíróság.