Traian Băsescu államfő igen különös beszédet tartott az új környezetvédelmi miniszter hivatalos beiktatásán. Az ország elnökét láthatólag megviselték az elmúlt hónapok zűrzavaros eseményei, a tüntetések, a személye elleni folyamatos támadások, népszerűségének lehanyatlása. (Jelenleg, Románia újabb kori történetében példátlan módon, az elnök népszerűsége nyolc százalékon áll!)
Eléggé csapongó és pszichikai kiegyensúlyozatlanságára éles fényt vető beszédében hangsúlyozta, hogy az ország jelenlegi legsúlyosabb problémája a munkanélküliség. Ezért határozottan szorgalmazta a munkahelyteremtést, különös tekintettel a különféle bányákra. Más értelmezők szerint "utasította" a kormányfőt és az új tárcavezetőt, hogy mindent tegyenek meg a vitatott bányák megnyitásáért, de legalábbis döntsenek végre a tizennégy éve húzódó verespataki beruházás ügyében.
Ez utóbbi megnyitását egyébként nemcsak némely környezetvédők, szakemberek és politikusok ellenzik, hanem a Román Tudományos Akadémia szekértői jelentése is felhívja a figyelmet a ciánalapú kitermelés veszélyeire, ökológiai katasztrófától tartva. Az elnököt viszont, kritikusai szerint, megbabonázta az arany, amelynek legnagyobb része természetesen a kanadai–román vegyes vállalaté lesz. Az más kérdés, hogy milyen önös érdekek húzódhatnak meg a háttérben. Kár, hogy nem léteznek üvegzsebek, ha léteznének, akkor láthatnánk, tizennégy év alatt hány köztisztviselő zsebébe került pénz az "ügy" támogatásáért.
Szorgalmazta az államfő a palagáz-kitermelés beindítását is, itt ugyancsak egy kanadai vállalat érdekelt. A palagázról tudni kell, hogy kitermelése igen környezetszennyező, s több belőle a kár, mint a haszon. Ideális esetben néhány száz embernek teremtene munkalehetőséget, de a környezetszennyezés miatt ezrek és ezrek betegedhetnének meg.
Az elnök munkahelyteremtő elképzelései, amelyek pontosan ezekre a vitatott bányákra összpontosítanak, gyakorlatilag nemigen oldanák meg az áldatlan helyzetet, a jelenleg egymillió romániai munkanélküli ügyét, viszont bagóért kiárusítanák az ország még meglévő ásványi kincseit, elherdálnák a jövőt.
Az Antena 3 tévéadón nemrég Románia kilencvenes években hivatalban levő bányaügyi minisztere (azóta ez a tárca a bezárt bányákkal együtt megszűnt), Nicolae Dicu – miután bemutatta a réz-, arany- és ólombányászat helyzetét – felelőtlennek nevezte a kormány politikáját. Véleménye szerint nem kell sietni, a földben levő kincs még a miénk, s inkább a bányák újraindításába kellene befektetni, mert akkor a kitermelt nemesfémek is a román államé maradnának.
Ehhez nincs mit hozzátenni.