Olasz luxusautók magyar tervezője

2012. április 23., hétfő, Gazdaság

Mosolygós, átlagos mai fiatalember Tárnok Zsolt, farmerben és pólóban, akiről senki sem hinné, hogy százmilliós luxusautók megálmodója. Ezeknek a csodálatos formáknak a kitalálója és tervezője csak ritka vendég saját hazájában. Az MTI-Press munkatársának vallott pályájáról.

Már egészen kiskorában autók rajzolgatásával foglalkozott. A középiskola elvégzése után, 2001-ben a Műszaki Egyetem iparitermék- és formatervező képzésére iratkozott. "Ott az egyik formatervező tanárom az internet felé irányított, ahol abban az időben rengeteg pályázati lehetőség akadt, mivel akkor még dübörgött az autóipar. A nagy cégek így szerették volna kialakítani új tervezőgárdájukat, és beszippantani a tehetségeket." Első pályázata a Mitsubishi által kiírt volt 2003-ban. "Ezt 2004-ben követte egy hazai kismotor-tervezési pályázat, amelyet az egyik barátom megnyert, míg én a harmadik helyen végeztem. Ez egy Gallya nevű magyar gyártmányú segédmotor lett volna, amelynek, sajnos, csak a prototípusa készült el, majd elhalt a kezdeményezés... Több pályázati sikert értem el, ami azért volt fontos, mert szép lassan jöttek a visszajelzések, hogy van valami keresnivalóm a pályán. Az első igazi sikert a Motor Trend amerikai magazin kiírásán értem el 2004-ben, amikor különdíjat nyertem, és az első öt helyezettel egy hetet tölthettem el Los Angelesben."
A diplomamunkája is egy olyan autó volt, amely még esélyes a megvalósulásra. Az egyetem utolsó évét cserediákként Skóciában töltötte, ahol nagyon sok kisgarázsban pályaverseny-autókat építenek. Az egyik ilyen cégnek készített zártkarosszériás formatervet. Ezt követően, az egyetem befejezése után ment Olaszországba járműdizájnt tanulni. Onnan való hazatérése után, 2007-ben Magyari Gáborral, barátjával tervező céget alapítottak.
Nincs idejük arra, hogy a maguk kedvtelésére tervezgessenek olyasmit, ami majd valakinek megtetszik. Csak megrendelésre dolgoznak, vagy ha van megfelelő pályázat, akkor arra állítják össze a pályaművüket.
Mostanában sok időt tölt külföldön, a Faralli & Mazzanti autóműhelynek készült Vulca után építik az új típust. "Ez hosszú időt vesz igénybe, a tervezés után is nyolc-kilenc hónapot dolgoznak a teljesen manufakturálisan gyártott gépkocsikon. Ezt az új, középmotoros kocsit, az Evantrát is én terveztem a cégnek. Nyilván, egy prototípus elkészítése során nagyon sok probléma léphet fel, ezért az év felét minden bizonnyal Olaszországban fogom tölteni."
Magyarországon főként ipari formaterveket készítenek. Ilyen volt az egyik szálloda komplett beléptető rendszerének tervezése. "Emellett vannak megszállottak és álmodozók, akik kocsit építenek, és a tervezéssel minket keresnek meg. Egy buszokat Kínában gyártató cég is megkeresett, új távolsági buszok formatervét készíttette el velünk. Csupán járműtervezésből Magyarországon nem lehetne megélni. Engem elsősorban a lehetőség vitt Olaszországba, hogy azzal foglalkozzam, amivel igazán szeretek. Mint szabadúszó tervezőnek az igazi elismerés az, hogy már a harmadik autót építik, amelyet én terveztem. A most készülő Evantra nagy fordulópontot jelent az életemben. Ebből a típusból évente legfeljebb öt darabot fognak készíteni. Az elsőt már meg is rendelték. Úgy gondolom, a következő pár évem arról fog szólni, hogy ezt a típust fogjuk változtatni, mint ahogy más luxusautók esetében már előfordult. Ily módon akár tíz éven keresztül is életben lehet tartani egy adott típust."

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2012-04-23: Gazdaság - :

Elérkezik végre az áttörés? (Nehezen születik az igazi robot)

Rosey, a robot az 1960-as évek elejének népszerű rajzfilmfigurája volt, ő gondoskodott arról, hogy kényelmesebb legyen a Jetson család tagjainak élete.
2012-04-23: Autóvilág–Technika - :

Megengedhetetlen, hogy egy kormány ne tudja, mit ír alá (Az ACTA és az internet - Interjú Renate Weber EP-képviselővel)

– Valós és komoly gond az ACTA alapja: az internetkalózkodás. Megoldást jelent-e erre? Vagy legalább utat nyit-e a megoldás felé?