Hírsaláta

2012. április 23., hétfő, Belföld

KÖNNYÍTETT HONOSÍTÁS. Wetzel Tamás, a honosításért felelős magyarországi politikus a nagyváradi Demokrácia Központban tartott sajtótájékoztatóján beszámolt: eddig összesen 157 ezren tették le az állampolgársági esküt, többségük – mintegy hetven százalék – erdélyi, illetve partiumi.

A terveket illetően a miniszteri biztos elmondta, hogy a formanyomtatványok és az anyakönyveztetés vonatkozásában tovább egyszerűsödik az ügyintézés: mostantól az iratok kézbesítését kérésre az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács is felvállalhatja, megkímélve ezáltal az érintetteket az utazás költségeitől és fáradalmaitól. Akik értesítést kapnak a konzulátusról, hogy megérkeztek az okmányok, keressék fel a legközelebbi Demokrácia Központot. Itt megbízólevelet kell kitölteniük, amellyel felhatalmazzák az EMNT illetékesét az iratok átvételére. (Krónika)
MENEKÜLNEK A KORMÁNYPÁRTBÓL. Már csak tíz szavazatra van szüksége az ellenzéknek, hogy bizalmatlansági indítványa megbuktassa Mihai Răzvan Un­gureanu kormányát. Az elmúlt napokban tömegesen léptek át a szocdem vagy liberális pártba a hatalom képviselői, s mind Antonescu, mind Ponta azt nyilatkozta, hogy a menekülési hullám még nem állt le.( Antena3)
FÉKEZHETETLEN DRÁGULÁSOK. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint tíz év alatt a földgáz ára ötszáz, a távhő ára pedig közel négyszáz százalékkal nőtt. A vasúti jegyek 350 százalékkal drágultak. Az élelmiszerárak is jelentősen növekedtek az elmúlt tíz esztendőben: a zöldségekért és gyümölcsökért átlagosan több mint két és félszer kell többet fizetni, mint 2001-ben. 2001 és 2011 között az infláció mértéke 146 százalékos volt. Az életet az teszi elviselhetetlenül nehézzé, hogy eközben a bérek igen szerényen növekedtek. A statisztikai intézet adatai szerint 1990-ben 3381 lej volt a nettó átlagbér, ami a kilencvenes évek magas inflációja miatt 1995-re már 211 000 lejre emelkedett. A hivatalos nettó átlagbér 1998-ra érte el az egymillió lejt, ami 2004-re már 5,4 millió lejre ugrott. Rá egy esztendőre, a lej "erősödésekor" (négy nullát ekkor vágtak le) 746 lejben állapították meg ezt az összeget, ami 2009-re 1385 lejre emelkedett. A statisztikai intézet legfrissebb, immár 2012-re vonatkozó kimutatásában a nettó átlagbér értéke 1472 lej. Összehasonlításként: idén Romá­niában a nettó átlagbér 342 euró, Magyarországon 482 euró, Szlovéniában pedig 1004 euró.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2012-04-23: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Közéleti kerekasztal (Górcső alatt a kortárs-história)

Rövid múltra, gyümölcsöző tevékenységre tekint vissza a Cenk alatti városban megalakult Bartalis János Keresztény Kulturális Egyesület.
2012-04-23: Belföld - Farkas Réka:

Belföldi hírek

Megegyezés reménye Kolozsváron
Kolozsváron közeledett egymáshoz a három magyar párt képviselőinek álláspontja, és felcsillant a remény: mégis lehetséges az önkormányzati választási együttműködés. A hét végén tartott tanácskozáson a három párt vezetői elvileg késznek mutatkoztak a megegyezésre. Az RMDSZ képviseletében megjelent Kötő József képviselő konkrét javaslatot fogalmazott meg: ha a magyar pártok elfogadják, hogy az RMDSZ-es Eckstein-Kovács Péter legyen az egyetlen magyar polgármesterjelölt, nyitottak tárgyalni egy közös kolozsvári önkormányzati listáról.