Hollywoodi sztárok Cannes-ban

2012. április 24., kedd, Magazin

Számos hollywoodi sztár – többek között Nicole Kidman, Brad Pitt, Marion Cotillard, Robert Pattinson és Juliette Binoche – ezúttal komoly szerzői filmek főszerepében lesz látható az 65. cannes-i filmfesztiválon, amelynek hivatalos versenyprogramjába 22 alkotás kapott meghívást.

Az Aranypálmáért versenyezhet ismét az osztrák Michael Haneke, az amerikai David Cronenberg, a brit Ken Loach, a francia Alain Resnais és a 2007-es fődíjas román Cristian Mungiu is. A hivatalos versenyben látható valamennyi filmnek Cannes-ban tartják a világpremierjét. A 26 országból benevezett 1779 filmből a szervezők ezúttal sem valamilyen közös tematika vagy előzetes művészi koncepció szerint próbáltak válogatni, hanem arra törekedtek, hogy a különböző szekciókba meghívott 54 film a kortárs filmművészetet minél egyetemesebb módon, sokszínűségében mutassa be.
Thierry Frémaux, a fesztivál igazgatója szerint a kortárs mozi egyre kevésbé szűkíthető le "az Európa–Hollywood mérkőzésre", ezért Cannes inkább utazást kínál az olyan művek világába, amelyek teljesen különböző kulturális hátterükkel vagy megújítják a filmművészetet, vagy pedig tökélyre fejlesztik a klasszikusabb formákat. A nagy visszatérők közül négyen már korábban egyszer hazavihették a fődíjat. Az osztrák Michael Haneke a francia produkcióban készült Amour (Szerelem) című művében Emmanuelle Riva és Jean-Louis Trintignant idős szerelmes párt alakít. Ken Loach The Angel’s Share címmel egy Skó­ciában játszódó, szociális problémákkal foglalkozó komédiával érkezik. Az utóbbi években elsősorban külföldön forgató iráni Abbas Kiarostami ezúttal japán szerelmi variációkat (Like Someone In Love) forgatott. A 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmmel berobbant román Cristian Mungiu pedig harmadik filmjével (După dealuri – A hegyeken túl) kapott meghívást. Robert Pattinson és Kristen Stewart két filmben is látható lesz: Jack Kerouac Úton című regényének adaptációjában, a brazil Walter Salles rendezésében, valamint David Cronenberg Cosmopolis című alkotásában. Az amerikai rendező fia, Brandon egyébként az Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) című válogatásban mutathatja be első filmjét, az Antiviralt. Először kapott a versenybe meghívást Lee Daniels, akinek The Paperboy című filmjében Zac Efron és Nicole Kidman nyomozót alakít. Az ausztrál filmsztár játssza Philip Kauf­man versenyen kívül bemutatásra kerülő filmjének (Hemingway and Gellhorn) is az egyik főszerepét, a film Hemingway háborús tudósítóként dolgozó első feleségéről szól. Brad Pitt a szintén először versenyző Andrew Dominik krimijében (Killing Them Softly) látható. Három francia rendező (Alain Resnais, Leos Carax és Jacques Audiard) is meghívást kapott a versenyprogramba, a francia sztárok közül pedig az Oscar-díjas Marion Cotillard, Juliette Binoche és Isabelle Huppert is hivatalos Cannes-ba.
A világ egyik legrangosabb seregszemléje május 16-án Wes Anderson Holdfény királyság című komédiájával nyílik meg Bruce Willisszel a főszerepben. A zsűri elnöke Nanni Moretti olasz filmrendező, a nyitó- és a záróünnepség háziasszonya pedig Bérénice Bejo, aki az Oscar-díjas A némafilmes női főszerepét játszotta. (Venczel Katalin)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2012-04-24: Magazin - :

Marco Polo valóban járt Kínában

Marco Polo (1254–1324) valóban járt Kínában – állítja a németországi Tübingeni Egyetem professzora, aki alapos elemzés alá vonta Velence leghíresebb utazójának beszámolóit, összevetve azokat a témában releváns forrásanyagokkal.
2012-04-24: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Mit mesél a Várhegyalja?

Az volt az érzésünk, hogy Felsőrákoson egyértelműen lelassult az élet. Az évek ugyanúgy peregnek, mint másutt, ám a falufejlődés és -fejlesztés jelei egyre ritkábban bukkannak fel, ráadásul még a külszíni szénbánya is haldoklik, hosszabb szüneteket tart.