Románia eddig sem pontos, precíz adminisztrációjáról volt híres, de aminek e napokban szemtanúi vagyunk, még ebben a fanarióta örökségtől megszabadulni képtelen országban is feltűnő.
Most mutatkozik meg, mily sokat ártott, hogy a Boc-kormány majd minden felelős, de még jelentéktelen funkcióba is pártkatonákat ültetett, sutba vágva a szakmaiságot, hozzáértést, megteremtette a középszer uralmát. Botrány botrányt követ, s lassan, de biztosan kiderül, nemcsak hatalmas összegeknek vertek a fenekére, például az IMF-től kölcsönkért húszmilliárdnak, hanem mind az egészségbiztosítóban, mind az országos nyugdíjpénztárban, és a buta beruházásokat látva a kormányban is, felelőtlenül kezelték az adólejeket, a lakosságtól összegyűjtött befizetéseket és a kölcsönöket. És közben nem átallottak egyfolytában azon siránkozni, hogy sem a nyugdíjpénztár, sem a biztosító nem él meg saját pénzéből, nekik kell (mintha saját zsebükből) kipótolni azt. Hogy hétmilliárd eurónyit képtelenek voltak behajtani, azt csak számvevőszéki jelentések említik meg. Évek óta ezzel tömi az ország fejét az államfő, Emil Boc ex-miniszterelnök meg pörgő nyelvvel hadarta három éven át: ma csak ennyit képes biztosítani öregjeinek az ország, érjék be e kevéssel. Beérték, de most fellázadtak, mert az alkotmánybíróság megállapította, törvénytelenül jártak el. És a megkárosítottak, megalázottak visszakövetelik pénzüket.
Kórusban visítják az országnagyok: nincs amiből, és különben sincs visszamenőleges hatálya az alkotmánybírósági határozatnak. S mintha a sors groteszk válasza lenne, épp most derült ki, hogy a nagy szakértelemmel vezetett nyugdíjpénztár hibásan számította ki 17 000 ember járulékát – ezúttal másfél évig 15 százalékkal többet fizetett –, de máris kidolgozta az ütemtervet, miként szerezze vissza pénzét. Mily különös, erre azonnal találtak törvénycikkelyt.
A cirkusz bizonyára nem hiányzott az egyre gyengébb lábakon álló Ungureanu-kormánynak, de szemmel láthatóan túlságosan meg sem rendült attól, hogy magas polcra ültetett emberei az illendőnél többször tévednek. Hallani: várják, hogy az IMF, mely éppen most érkezett inspekcióra Bukarestbe, eldöntse, fizethetnek-e, vagy sem.
Különben jogászok állítják: a perek garmadája, melyet a megrövidítettek indítanak, nemcsak lebénítja az igazságszolgáltatást, de minden egyes iratcsomó kétezer lejébe kerül az államnak.
Lám-lám, nem olcsó mulatság a középszer uralma.