Több pénzt, kevesebb korrupciót
Az Európai Unió által Románia számára biztosított pénzek hatékonyabb lehívását, valamint a korrupcióellenes harc folytatását sürgette Herman van Rompuy, az Európa Tanács (ET) elnöke tegnap a bukaresti parlamentben.
Van Rompuy a kora reggeli órákban Traian Băsescu államfővel találkozott, aki arról tájékoztatta a vendégét, hogy az év második felétől várhatóan megemelik a közalkalmazotti béreket azért, hogy azok ismét elérjék a 2010-es szintet; egyúttal azt kérte az ET elnökétől, hogy a következő költségvetési ciklusban az EU ne csökkentse, hanem tartsa szinten vagy éppen növelje a kohéziós alapokat, amelyekre Romániának is nagy szüksége van a további fejlődése érdekében. Van Rompuy szerint ezt a kérdést majd a júniusi EU-csúcson vitatják meg. Băsescu felhívta figyelmét az európai szélsőséges pártok fokozatos térnyerésére, és hangsúlyozta: fontos, hogy az EU régi és új tagállamai egyaránt megelőzzék ezeknek a politikai erőknek a hatalomra kerülését. Az ET elnöke az államfővel folytatott megbeszélést követő sajtónyilatkozatában és parlamenti beszédében is megdicsérte a bukaresti kormányt a gazdasági válság leküzdése érdekében hozott intézkedéseiért, és reményét fejezte ki, hogy a román parlament ratifikálja az EU fiskális szerződését, amelyet létfontosságúnak nevezett. Arra biztatta a kormányt, hogy folytassa a reformokat, és növelje az EU által biztosított uniós pénzek felhasználásának arányát. Románia eddig ugyanis öt év uniós tagsága alatt ezeknek a pénzeknek mintegy tíz százalékát hívta le Brüsszelből. Van Rompuy reményét fejezte ki, hogy szeptemberben Románia is csatlakozhat a schengeni övezethez.
Mindent vissza kell fizetni
Bocsánatkérés illeti meg azt a 2,2 millió nyugdíjast, akitől levonták az egészségbiztosítási járulékot – nyilatkozta tegnap Victor Ponta SZDP-elnök, igen súlyos szavakkal illetve Roberta Anastese képviselőházi elnököt. "Az sem elég, ha lelövöd" – nyilatkozta, amikor egy esetleges bűnvádi felelősségre vonásról kérdezték. "Elveszítettünk öt hónapot. Novemberben az egészségügyi és munkaügyi bizottságok többségi szavazattal meg akarták oldani a kérdést, de Anastase nem akarta" – mondotta. Szerinte nem hozzá nem értésről van szó, "gazemberség" kétszer visszaküldeni a bizottságnak a kormányrendeletet. Elmondta: a munkaügyi és az egészségügyi miniszter nem ment el a bizottsági meghallgatásra, valószínű, már nekifogtak összeszedni dolgaikat irodájukból az ellenzék bizalmatlansági indítványának megszavazása előtt. Az SZDP elnöke tegnap részt vett a képviselőház munkaügyi és egészségügyi bizottságainak összevont ülésén. A jelen levő tagok többségi szavazatával elfogadtak egy jelentést, és megállapították, hogy a jogtalanul levont pénzt az ominózus rendelet életbelépésének pillanatától (2011. január elsejétől), nem pedig az alkotmánybíróság döntésétől kezdve kell visszafizetni a nyugdíjasoknak.