Kezdődhetnek a hiteltárgyalások
Fellegi Tamás, az IMF-tárgyalásokkal megbízott tárca nélküli miniszter jelentős mérföldkőnek nevezte, hogy elhárultak az akadályok az IMF/EU-hiteltárgyalások megkezdése előtt. Elmondta, hogy a csomag nagysága a tárgyalásokon dől majd el, a kormány pedig továbbra is elővigyázatossági hitelkeretről tárgyalna. A korábbi hírek szerint Magyarország 15 milliárd eurós hitelt kérne az IMF-től.
A miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján kifejtette: a tárgyalások időtartamát most még nem lehet meghatározni. Fellegi Tamás szerint, miután megszületett a politikai döntés, a következő lépés az lesz, hogy szakértői szinten egyeztetik a menetrendet. A szakértői tárgyalásokon az EU, az IMF, az Európai Központi Bank, az MNB és a magyar kormány képviselői vesznek részt. Elmondta, hogy a tárgyalásokon várhatóan az adórendszer, a költségvetés és a növekedés kérdésköre is szóba kerül. Az egykulcsos adó is tárgyalási téma lehet az IMF/EU-egyeztetésen, de jelezte: a kormány elvi pozíciót foglal el ebben a kérdésben, és nem áll szándékában az arányos egykulcsos adórendszeren változtatni. Az Európai Bizottság szóvivője tegnap jelentette be: az EB készen áll arra, hogy megkezdődjenek a pénzügyi tárgyalások Magyarországgal és a Nemzetközi Valutaalappal egy elővigyázatossági hitelkeretről. Az Európai Bizottság tegnapi ülésén úgy ítélték meg, Magyarország elégséges lépést tett és kötelezettséget vállalt ahhoz, hogy elinduljanak a hivatalos tárgyalások – derül ki a brüsszeli hivatalos közleményből.
Megbénult a fél Vajdaság
A szerbiai gazdák útelzárással járó tiltakozása miatt tegnap a Vajdaság jelentős részén megbénult a közlekedés – jelentette a Vajdaság Ma internetes hírportál. A megmozdulás 80 vajdasági és 27 közép-szerbiai helyen zajlik. A gazdák azt mondják, akár két hónapig is az utakon maradnak, amennyiben nem teljesítik követeléseiket. A mezőgazdasági termelők azt akarják, hogy állítsák vissza a korábbi támogatási rendszert, amely hektáronként 14 ezer dinárral (közel 550 lejjel) ösztönözte a termelést, továbbá hogy hosszabbítsák meg július 1-jéig az üzemanyagjegyek elosztását, s alkalmazzák a vidékfejlesztési stratégiát, ami az EU-s pénzek lehívásának alapjául szolgál. A szerbiai szállítóvállalatokat tömörítő szervezet, a Srbijatransport azt követelte az utakat zárlat alatt tartó gazdáktól, hogy biztosítsák a menetrendszerű autóbuszjáratok zavartalan áthaladását. A szállítók azt is bejelentették, hogy kártérítést fognak követelni. A Vajdasági Magyar Szövetség támogatja a gazdatüntetéseket – jelentette ki Pásztor István, a VMSZ elnöke. A gazdáknak teljesen igazuk van – tette hozzá. Szerinte az állami költségvetésben van elég pénz a mezőgazdasági szubvenciók kifizetésére, mert tervezett összegről van szó.