Araszolgatás A borvíz útján

2012. április 28., szombat, Közélet

A borvíz útja program keretében Oltszemen épült leendő kezelőközpontban tartotta soros ülését a megyei tanács tagnap. Azért ott, mert a napirenden a programhoz kötődő tizenegy határozattervezet szerepelt – indokolta az elnök. Határoztak a központok működtetését vállaló egyesülethez való csatlakozásról is.

Fodor István, a házigazda Sepsi­bodok község polgármestere üdvözölte a megyei önkormányzat ülését, elmondta, már fél éve elkészült az épület, s azóta kihasználatlanul áll, a megyei tanács segítségét kérte az elmozduláshoz. Ötletben nincs hiány, hangsúlyozta, ha meglennének a szükséges engedélyek, akár holnap elindíthatnák a központot. Jelentkezett már cég, amely a gyógykezelést végezné, más gyógylovaglást tartana, jövő szombaton elkezdik a gyereklovagoltatást a központhoz tartozó nyolchektáros területen s lovastúrák szervezését a környéken.
Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke vetített képes előadást tartott A borvíz útja programról, hangsúlyozva, hogy egyedül Barót nem járult hozzá a költségekhez, más minden haszonélvező igen. Azt is nehezményezte, hogy a város polgármestere nincs jelen most, amikor az átadásról határoznak, viszont a községek elöljárói el tudtak jönni.
A közgyűlés elfogadta a kivitelező végleges átadási szerződését, a megyeháza pedig külön-külön határozatban átadta a 2010-ben véglegesítés céljá­ból bérbe vett ingatlanokat. Tulit Attila (MPP) nem vett részt a szavazáson.
A program keretében az oltszemihez hasonló kezelőközpontot alakítottak ki Bölönben, Előpatakon és Málnásfürdőn, ennél szerényebbet Sugásfürdőn, felújították a városi strandot Baróton, korszerűsítették a kézdimartonosi fürdőhöz vezető utat, és parkot képeztek ki Sepsibükszád határában.
A hogyan továbbra is keresték a megoldást. Aquasic néven közösségi társulást hoztak létre a megyei önkormányzat, a kezelőközponttal rendel­kező Bölön, Előpatak, Málnás és Sep­sibodok község, valamint egy kormányprogram segítségével korábban felújított hatolykai fürdőt birtokló Szentkatolna község részvételével. Ez­által a megyeháza anyagilag támo­gathatja a kezelőközpontok működését, az egyesület személyzetet alkalmazhat. A szakemberek kiszolgálhatják az összes kezelőközpontot. A megyei tanács épületében bérmentve székhelyet biztosítanak az Aquasic egyesületnek.
Fazakas Tibor (MPP) felvetette, hogy A borvíz útja program kapcsán több háromszéki alvállalkozó csődközeli helyzetbe került, s feltette a kérdést, a megyeháza mit tesz azért, hogy a fővállalkozó fizessen. Tamás Sándor közölte, számlájukon van 300 ezer euró, melyet, amint a minisztérium jóváhagyását adja, három napon belül átutalnak a fővállalkozónak. Továbbá ott van a garanciaként lekötött másik 300 ezer euró, ez szintén felhasználható, s a minisztériumnak folyósítania kell még az összköltség 64 százalékát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-04-28: Belföld - :

Hírsaláta

NEM SZŰNIK, CSAK ENYHÜL A NACIO­NALIZMUS. A románok 23 százalékát zavarná egy magyar társasága, igaz, nem egyenlő mértékben, csak 6 százalékát nagyon, 17 százalékát kisebb mértékben. A magyarok hibái között az intoleran­ciát (30 százalék), az erőszakosságot (14) és a fukarságot (12) említették a legtöbben, viszont 36 százalékuk úgy vélik, a magyarok összetartók, 23 százalék pedig, hogy szorgalmasak.
2012-04-28: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Tűzkutya, az elfeledett konyhai kellék (Ízelítő az árkosi tájmúzeum gyűjteményéből)

Kürtőskalácssütő cserép, húsvágó bárd, lábasok, a kenyérsütés és a vajkészítés eszközei, illetve a tűzkutya, a nyílt tűzhelyen készített húsok kelléke is megtekinthető Bálinth Zoltán immár hagyományos városnapi kiállításán, mely ezúttal az erdélyi konyha tárgyait mutatja be.