A 22. Mediawave filmes díjai

2012. május 2., szerda, Magazin

Komáromban hétfő este átadták a 22. Mediawave Nemzetközi Film és Zenei Fesztivál filmes díjait.

A legjobb dokumentumfilm díját a lengyel Maciej Drygas Ellenőrzött levelek című alkotása kapta, míg a legjobb nagyjátékfilmnek járó díjat megosztva nyerte el az angol Ben Rivers Két év a tengeren című műve és egy orosz szerzőpáros, Aljona Sze­menova és Alekszandr Szmirnov Berkenye keringő című alkotása.
A legjobb kisjátékfilmnek járó díjat a román Anca Miruna Lăzărescu Csendes folyó (Apele tac) című filmjének ítélték oda, a svéd Erik Rosenlund Kitörölhetetlenül című alkotását találták a legjobb kísérleti filmnek, az animációs filmek kategóriájában pedig a spanyol Adrián Miguel Delgado és Tenesor Cruz Niesvaara Piszkos Péntek című filmje végzett az élen.
A Monostori erődben rendezett fesztiválon tizenhét kisjáték-, húsz animációs, tizenkilenc kísérleti és tizenhárom dokumentumfilm vett részt. A játék- és kisjátékfilmeket Hajdu Sza­bolcs filmrendező, Sztefan Kitanov, a Szófiai Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója és Durst György producer értékelte. Az animációs, kísérleti és dokumentumfilmeket Ohad Itach izraeli rendező, Ladik Katalin költő, színész, performer és Radu Igazság román fényképész és filmes bírálta el.
"A fesztiválok közül ez a rendezvény hordozza talán leginkább egy fesztivál közösségi jellegét. Filmes és zenei témáinak megformálásában képviseli a kis közösségek értékeit, emellett hangsúlyozzák környezettudatosságukat" – mondta a díjkiosztó előtt a Nem­zeti Erőforrás Mi­nisz­tériumának parlamenti államtitkára. Halász Já­nos kie­melte, hogy most elő­ször tartották a Me­diawave fesztivált tel­jes egészében a komáromi Monos­tori erődben, és úgy tűnik, hogy harmonikus egy­ségre talált a helyszín és a fesztivál szellemisége.
A Monostori erőd Dunai-bástyája három napon át dzsessz- és etnokoncerteknek adott otthont. A fesztivál zárónapján, hétfőn a Mérai lakodalom és Menyegző kínált autentikus népművészeti élményt erdélyi, felvidéki és magyar zenészekkel, táncosokkal és eredeti cifraszoba-díszlettel.
A Mediawave kiemelkedő eseményeként látogatott Komáromba a Cafés and Citi­zenry: The Roma Origins, EU-s támogatással megvalósuló művészeti integrációs projekt, amely a kávéházi zene roma gyökereinek felfedezésére és újjáértelmezésére tett kísérletet román, olasz és magyar muzsikusok részvételével. A román (Clopot Alapít­vány) és olaszországi (Thém Romano Egye­sület) partnerekkel megvalósuló kezdeményezés célja, hogy progresszív módon közelítsék meg a kávéházi zene roma gyökereit. Roma és nem roma zenészek közösen hoznak létre egy új produkciót, amely aztán a projekt során folyamatosan fejlődik, és társművészetek bevonásával teljesedik ki, egy virtuális kávéház létrehozásával.
A Monostori Erődben harmadik alkalommal gyűltek össze a Cafés & Citizenry zenészei. A zene és irodalom találkozását, valamint az egyéb művészeti elemek össze­hangolását és a záróprodukciót Boka Gábor rendezésében láthatta a közönség április 30-án.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1221
szavazógép
2012-05-02: Magazin - Józsa Lajos:

A nagy berecki tűzvész

Kevés település volt Háromszéken a 19. században, ahol ne történt volna kisebb vagy nagyobb tűzeset. Bereckben 1842. július 22-én olyan hatalmas tűzvész pusztított, amelyhez hasonlót addig nem jegyeztek. Leégett a település kétharmada.
2012-05-02: Magazin - :

Székely kaput a csíksomlyói Dévai Szent Ferenc Alapítványnak!

Ezzel a céllal írt pályázatot Gábor Balázs homoródszentpáli faragó a magyarországi Nemzeti Kulturális Alaphoz, amelyet kedvezően bíráltak el.