Bemutató előtt Barabás Olgával

2007. november 24., szombat, Kultúra

A Tamási Áron Színház társulata 2007. november 23-án, pénteken este mutatta be a George és Lennie című előadást a színház nagytermében.

A drámai játék forgatókönyvét John Steinbeck világhírű regényeinek (Egerek és emberek, Érik a gyümölcs, Kék öböl, Égi mező, Szeszélyes autóbusz) motívumaira, részleteire építve maga a rendező írta. Barabás Olga a sepsiszentgyörgyi színház 1995 és 2001 közötti időszakának meghatározó egyénisége volt, jelenléte, sajátos színház- és világszemlélete fontos hajtóereje volt a társulat művészi fejlődésének.

― Kezdjük rövid bemutatkozással. Mióta rendezel, melyik színház rendezője vagy, hol dolgoztál korábban?

― Azt hiszem, nem kell engem bemutatni a sepsiszentgyörgyi közönségnek, mert nagyon sokáig, hét évig ennél a színháznál dolgoztam. Itt kezdtem a pályát; szakmai életem fontos, meghatározó periódusa volt az a néhány év, amit itt töltöttem. Igazi barátságok kötnek ehhez a társulathoz. Később Marosvásárhelyre kerültem ― az otthonom hazahúzott ―, és azóta a Marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznál dolgozom rendezőként és művészeti vezetőként.

― Milyen érzés újra itt dolgozni?

― Még vissza-visszatértem, de már négy év telt el a Partok, szirtek, hullámok című utolsó előadás készítése óta is. Mégis, nem a visszatérés gondolata ötlik fel bennem Szentgyörgy kapcsán; olyan természetes, hogy jövök, mintha most is ide tartoznék. Annak ellenére, hogy a csapat változott, mióta elmentem, a színházról való gondolkodás, illetve a színház működése ― az, ahogyan elképzeli önmagát ebben a városban és a színházi életben ― változatlanul határozott és tudatos. És ez jó.

― Majdnem minden esetben átírod a szöveget, amikor színpadra állítasz egy darabot. Miért?

― Mert számomra a színház nem szövegértelmezés, sokkal több annál... Mindig a történetet szeretném elmesélni, és ez a helyzet természetéből eredően mindig szubjektív utat követ: azt tudom elmesélni, ami eszembe jut a történetről. És akkor megváltozik egy kicsit az eredeti szöveg. De az a szép ebben, hogy egy másik alkotónak más jut eszébe ugyanarról a történetről, és akkor természetesen megint másképp alakul a szöveg... Az a fontos, hogy a szövegkönyv követni tudja az előadás lélegzését, ritmusát. Így lehet életben tartani, újra és újra elmesélni, élővé tenni a történeteket, drámákat.

― Lehet, hogy minden történetbe bele tudod írni magad?

― Nem, nem is az a szándékom, hogy magamat írjam bele. De bármennyire is próbálok kívül maradni, az ember saját idegeiből, gondolataiból, véréből dolgozik. Valahogy úgy kezelem a történetet, mint ami nem rólam szól, de aminek valamilyen szinten én is részese vagyok: figyelem kívülről, és elkerekedik a szemem attól, ami történik. Másképp nem tartanám érdemesnek elmesélni.

― A mostani előadásban mennyire változott a kiindulópontként szolgáló Egerek és emberek című darab szövege?

― A fő vonal, az alaptéma megmarad, és végigkíséri a történetet, viszont Steinbecknek nagyon jó regényei vannak, amelyek ugyanazt a történetet mesélik, csak más szemszögből. Mindegyik ugyanarról a miliőről, ugyanazokról az emberekről szól, és úgy tűnt számomra, hogy egy-egy nagyon jó helyzet, gondolat, sorstörténet gazdagítani tudná az alaptörténetet. Az Egerek és emberekben igazából csak a két főhős sorsára koncentrál az író, a mellékszereplők nincsenek részletesen bemutatva. Azokat szerettem volna egy picit jobban árnyalni; gazdagítani a világot, amiben a George és Lennie története megtörténik.

― Mi jelenti a legtöbb nehézséget ebben a mostani munkádban?

― Az időhiány. Nagyon operatívan kell dolgoznunk ahhoz, hogy a kitűzött időpontra létrejöhessen a bemutató.

― Ha arra kérnélek, hogy reklámozd az előadást, mire hívnád fel a nézők figyelmét?

― Aki kíváncsi a másik ember sorsára, érzékeny a problémáira, vágyaira, s arra, ahogy ezek ilyen vagy olyan irányba alakulnak, az mindenképpen nézze meg az előadást, mert azt gondolom, hogy talán egy picit része lehet egy közösségnek, amely befogadja két óra erejéig.

Nagy B. Sándor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1194
szavazógép
2007-11-24: Kultúra - x:

Ady Endre: A ló kérdez (130 éve született Ady Endre)

Lovamra patkót senki nem veret,
Be szerencse, hogy senki sem szeret:
Kocogok, lógok követlen úton
S hogy merre megyek, nem nagyon tudom.
2007-11-24: Kultúra - Bede Erika:

Gondolatok egy emlékházról és egy vízimalomról

Szeptember vége felé ragyogóan sütött a nap, barátságos, nyárias idő volt, s mi családostól elindultunk autózni, kiruccanni, friss levegőt szívni a városon kívül.