Május 3–20. között harmadik alkalommal rendeznek székelytermék-napokat a magyarországi Cora áruházlánc nyolc üzletében.
A Hargita Megyei Tanács által kezdeményezett akcióban ezúttal is meglehetősen kis számban jelennek meg a háromszéki, illetve marosszéki termelők és termékek.
A termékek kiválasztására március elején Csíkszeredában szerveztek úgynevezett előválogatást – tudtuk meg Márton Istvántól. A Hargita megyei tanács mellett működő vidékfejlesztési egyesület ügyvezetője szerint 83 vállalkozás összesen 210 termékkel jelentkezett, zömmel Hargita megyéből, Háromszékről csupán három, és kettőnek a termékeit választották ki. A Cora polcaira végül a Badi Mustár termékei kerültek. Összesen 26 cég mutatkozik be a Corában, Maros megyéből három.
Kozma Béla, a Kovászna megyei agrárkamara elnöke kérdésünkre elmondta, hogy nem az információszórással volt a baj – a vállalkozói szövetségeken, a kamarán keresztül igyekeztek minden potenciális résztvevőt értesíteni, kezdetben négy cég jelentkezett, aztán három ment el az "előválogatásra" –, hanem a két megye cégstruktúrája közötti különbségnek tudható be, hogy az itteni termelők nem haraptak rá a lehetőségre. Kozma szerint az ilyen bemutatkozási lehetőség elsősorban a hagyományos termékeket előállító, közepes vállalkozásoknak érdeke, a kicsik (ebből több is van megyénkben) kapacitáshiány miatt maradnak távol, a nagyok pedig jobbára kiépítették értékesítési körüket, a nagy felvevőpiacok – Brassó, Bukarest – közelsége, de távolabbi piacokkal már kialakult üzleti kapcsolatok is lefedik az általuk termelt mennyiséget. Ez meg a cégek hozzáállása, érdeklődése lehet az oka annak, hogy az említett üzletlánccal való kapcsolat építése elsősorban a Hargita megyei közepes termelőket mozdította meg.
A Corában bemutatott termékek java része rendelkezik a székely termék márkanévvel, ez a szempont azonban nem volt kizáró jellegű – magyarázza Márton István, aki egyben az említett márkanév, amelyet a Hargita Megyei Tanács birtokol, elbíráló bizottságának elnöke is. A jobbára élelmiszerekből – péktermékek, lekvárok, szörpök, méhészeti termékek, húskészítmények –, valamint népi viseletekből, kerámiatárgyakból, fajátékokból álló kínálat a Cora által meghatározott mennyiségben került a polcokra, az üzletlánc a vásárlók érdeklődésétől teszi függővé, hogy utólag miből, mennyit rendel. De ez már a felek közötti megállapodás kérdése, a közvetítőnek itt már nincs szerepe – mondta Márton István.
Az egyetlen háromszéki termelő a kézdivásárhelyi Imre Sándor, aki különlegesen ízesített mustárokat visz ki, immár másodszor vesz részt az akcióban. Kérdésünkre elmondta: érdeke, hogy minél szélesebb körben forgalmazza termékeit, annál is inkább, mert a termelést több mint kétszeresére tudja gyarapítani. Ugyan a tavaly nem sikerült magyarországi forgalmazókkal megállapodnia – vannak még, akik túl olcsón akarják felvásárolni a minőségi terméket, fogalmazott –, idén viszont arra számít, hogy magával az üzletlánccal sikerül hosszabb távú, kiszámítható szerződést kötnie. Annál is inkább, mert eddigi piacát, mely Székelyföldre, Brassóra, na meg egy hagyományos termékeket forgalmazó fővárosi kis üzletláncra korlátozódik, kapacitásban és a termék szavatossági idejének bővítésével immár kinőtte.