Módosítják a választási rendszertA győztes mindent visz

2012. május 9., szerda, Közélet

Egyfordulós, egyéni választókerületes többségi választási rendszer bevezetését szavazta meg tegnap a szenátus a Szociál-Liberális Szövetség szorgalmazására. Az új hatalom azt szeretné, ha a győztes mindent visz elvén alapuló rendszert már az őszi választásokon alkalmaznák. Ehhez a képviselőháznak is el kell fogadnia a jogszabályt, a jelek szerint azonban ott is rendelkeznek a szükséges többséggel. Az RMDSZ szerint az új rendszer a romániai magyarság parlamenti képviseletének csökkentéséhez vezethet.

A Crin Antonescu és Victor Ponta, a Szociál-Liberális Szövetség társelnökei által beterjesztett módosítást a felsőház tegnapi ülésén 77 szenátor támogatta, kilencen ellene szavaztak, 17-en pedig tartózkodtak. Az új rendszer lényege, hogy az a jelölt juthat mandátumhoz, aki körzetében a legtöbb szavazatot gyűjti össze, megszűnik tehát a töredékszavazatok visszaosztása.
Victor Ponta miniszterelnök azzal érvelt a jogszabály módosítása mellett, hogy az új voksolási rendszer megakadályozhatja a szélsőséges pártok parlamentbe jutását. Az RMDSZ a törvénymódosítás elutasítását kérte. Markó Béla RMDSZ-es szenátor a vita során kifejtette: egy olyan sokszínű és kiterjedt országnak, mint Románia, arányos választási rendszerre van szüksége, hogy valamennyi helyi közösség képviselve legyen a parlamentben. Cristian Rădulescu, a Demokrata Liberális Párt szenátusi frakcióvezetője a voksolást megelőzően bejelentette: szenátoraik tartózkodni fognak, hiszen a kormánypártok által javasolt törvénytervezet komoly alkotmányossági aggályokat vet fel. Szerinte a módosított választási rendszer alapján a szavazatok 45 százalékát begyűjtő párt a mandátumoknak akár a 80 százalékát is megszerezheti, és ez alaptörvénybe ütközik.
A Háromszék érdeklődésére Márton Árpád RMDSZ-es képviselő leszögezte: a házszabályt megszegve fogadták el a módosítást, ráadásul az alkotmányellenes, egyrészt azért, mert sérül a reprezentativitás elve, másrészt pedig azért, mert az alkotmánybíróság egy korábbi döntése kimondja: tizenkét hónappal a voksolás előtt nem szabad lényegesen módosítani a választási rendszert, márpedig most éppen az történt. Szerinte az új rendszer egyértelműen hátrányos a magyarság parlamenti képviselete szempontjából, a visszaosztás hiánya miatt ugyanis elvesznének azok a magyar szavazatok, ahol a magyarság nincs többségben – példaként Kolozs, Máramaros, Brassó, Arad megyét említette –, de Bi­har, Szatmár, Szilágy, Maros megyében is kevesebben jutnának be a törvényhozásba. Ráadásul – mivel érvényben marad az ötszázalékos bejutási, illetve az alternatív küszöb – előállhat az a helyzet, hogy olyan helyen, ahol a magyarság tömbben él, egy magyar jelölt megszerzi a voksok 75–80 százalékát, de ha a pártja országos szinten nem éri el a szükséges eredményt, akkor a jóval kisebb szavazatszámot összesítő román jelölt lehet a befutó. A képviselő szerint olyan abszurd helyzet is előállhat az új rendszer nyomán, hogy egy párt megszerzi országosan a szavazatok 25 százalékát, de egyetlen egyéni választókerületben sem végez első helyen a jelöltje, így ez az alakulat nem kerülhet be a parlamentbe.
Márton Árpád szerint az RMDSZ az alkotmánybírósághoz fordul, ha a képviselőházban is megszavazzák a törvényt, ehhez azonban szükségük lesz a demokrata-liberálisok támogatására is az óváshoz kellő aláírások biztosítása érdekben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-05-09: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Új hatalom, régi fegyverek

Sokat nem teketóriázott a tegnap hivatalba lépett kormány és a mögötte álló balliberális többség: amint azt Victor Ponta már korábban, beiktatása előtt is jelezte, első intézkedéseik során azonnal menesztették a demokrata-liberális és az RMDSZ-es prefektusokat. Hogy melyikük hogyan végezte munkáját, az nem érdekes, fő, hogy hozzájuk közel álló, megbízható személyek kerüljenek a kormánymegbízotti tisztségekbe, lehetőleg még az önkormányzati választások előtt.
2012-05-09: Közélet - :

MOGYE: visszavont fellebbezés

Visszavonta a Victor Ponta vezette kormány azt a fellebbezést, amelyet az előző kabinet nyújtott be azon bírósági döntés ellen, amely felfüggesztette a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának létrehozásáról szóló kormányhatározatot.