Egy hétig volt miniszter
Leváltását kérte Ioan Mang az oktatási tárca éléről – jelentette be Victor Ponta kormányfő tegnap, miután jóváhagyta a május 8-án hivatalba lépett tanügyminiszter távozását, így adva lehetőséget Mangnak, hogy a tisztség által gyakorolt nyomás nélkül bizonyítsa be igazát a plagizálási ügyben.
A tanügy vezetését átmenetileg Liviu Pop társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli miniszter látja el, amíg ki nem neveznek másvalakit. A törvény értelmében ennek 45 napon belül meg kell történnie. Traian Băsescu államelnök elfogadta a helyzetet.
Recesszió, pénzromlás
Ismét technikai recesszióba került a román gazdaság, miután az első negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedévhez képest – közölte tegnap az Országos Statisztikai Intézet. A tavalyi utolsó negyedévben 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye az előző, július-szeptember közötti időszakhoz képest. A lej a kormányváltás óta folyamatosan gyengül, tegnap történelmi mélypontot ért el. A folyamat negatívan hat a hazai gazdaságra, és akár az eurónkénti ötlejes árfolyamra is fel kell készülnünk.
Béremelési ütemterv
A közalkalmazottak fizetése idén visszatér a 2010-es levágások előtti szintre: a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátotta a bérek visszaállítására vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet. Eszerint idén június elsejétől az állami alkalmazottak bruttó alapfizetése nyolc százalékkal, december elsején pedig a novemberi összeg további 7,4 százalékával növekszik. A rendelet szerint ugyanez az ütemterv lesz érvényes azon pótlékok, kiegészítések emelésére is, amelyek részét képezik a bruttó bérnek. Emellett a forradalmárok juttatása, illetve az életben maradt házastárs segélye a májusi értékhez képest júniusban 2,3 százalékkal fog emelkedni. 2013-tól öt százalékkal csökkentenék a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítási járulékot és 800, esetleg 840 lejre emelnék a minimálbért.
Tisztogatás a második vonalban
Romániában éppen az a baloldali hatalom váltja le a prefektusokat, mely 2005-ben a prefektusi tisztség politikamentesítését iktatta törvénybe – nyilatkozta Végh Sándor volt Szilágy megyei prefektus, aki tegnap adta át helyét az új kormány által kinevezett Filonaş Chişnek. A törvény négy fokozatba sorolja a kiemelt közhivatalnokokat, a testületbe egyéves képzés után, versenyvizsgával lehetett bekerülni. Végh Sándor korábban alprefektusi tisztséget töltött be, és 2009-ben az RMDSZ támogatását még nem élvező nagykoalíciós Boc-kormány hatalomra kerülésekor is távozni kényszerült, amíg meg nem alakult az RMDSZ által is támogatott jobboldali Boc-kormány, és prefektussá nem nevezték ki. Új feladatát még nem ismeri, csak annyit tud, hogy a közigazgatási minisztérium rendelkezésére kell állnia. Mivel a Ponta-kormány minden magyar prefektust és alprefektust menesztett, az RMDSZ attól tart, hogy a következő lépésben az intézményvezetőket váltják le. Erre már volt példa 2009-ben, és most az sem kizárt, hogy például román főtanfelügyelőket neveznek ki a székelyföldi megyékbe.
Menesztették a rendőrparancsnokot
Victor Ponta kormányfő aláírta Petre Tobă államtitkár kinevezését az Országos Rendőr-felügyelőség élére Liviu Popa helyére; Popa a Bihar megyei rendőr-felügyelőséget fogja vezetni, Tobă helyére pedig Ioan Căbulea kvesztort nevezték ki belügyminisztériumi osztályvezetőnek. Liviu Popa leváltását Ioan Rus belügyminiszter javasolta, miután – a körözött Sile Cămătaru szökését követően – Victor Ponta a szerdai kormányülésre beszámolót kért, és kilátásba helyezte a helyzetért felelős vezetők megbüntetését. Tobă már volt országos rendőrparancsnok, Emil Boc váltotta le, és ugyancsak ő nevezte ki Liviu Popát.
Naponta ötven cég bukik
Az év első négy hónapjában 5625 cég vált fizetésképtelenné, ez bő 20 százalékkal kevesebb, mint a tavaly ilyenkor, de még mindig napi ötven vállalkozás bukását jelenti. Többségük kereskedelemmel foglalkozik, de a feldolgozó- és az építőipar is rosszul áll. Hétezer cég működését felfüggesztették, ez tavalyhoz képest 18 százalékos csökkenés.