Mit hoz a jövő?

2012. május 17., csütörtök, Máról holnapra

Ha abból indulunk ki –, márpedig mellőzni semmiképp sem lehet –, hogy Markó Béla hétfőn, az önkormányzati választások kampányindítóján elismerte: "a romániai magyarság nincs kedvező helyzetben, ahogyan az elmúlt huszonkét év során sokszor", akkor önkéntelenül adódik a kérdés, vajon mi értelme lehetett a két és fél éves kormányzásnak s annak a már-már ostoba kitartásnak Băsescu elnök csapata mellett, mely végül is majdnem totálisnak nevezhető vereségükhöz vezetett?

És e kedvezőtlennek nevezett helyzet hirtelen felismerése mellett azon is érdemes lenne elgondolkodnia az RMDSZ-es politikusoknak, vajon igaz-e még az a tézis, melyet évek óta fennen hirdetnek, miszerint minden magára valamit is adó politikai pártnak, így az RMDSZ-nek is legfontosabb célja a hatalom megszerzése. Miközben sutba dobták azt az alapszabályban is rögzített elvet, miszerint e szövetség nem párt, hanem érdekvédelmi szervezet, s célja nem a hatalom elnyerése, hanem a Románia határai közt maradt magyarság érdekeinek képviselete. A hatalom új urai még csak véka alá sem rejtik, hogy elegük volt a magyarokból. Úgy általában.
És ki tudja, mit hoz a jövő? A Ponta-féle régióterv itt lebeg fejünk fölött, a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar karától búcsúznunk kell, nem tudjuk, miként csapódik le közösségünkben az új választási törvénytervezet, mely – terveik szerint – a győztes mindent visz elvre épül. Törvény­módosítások évada következik, jó időre bebetonozzák magukat a hatalomba Antonescuék. S ha nem jön meg az eszük a magyar pártoknak, kérdés: lesz-e parlamenti képviselete a magyarságnak?
A bukta után az RMDSZ szószólói igyekeznek visszahúzódni a helyi hatalomba. Csak két példa: Frunda György, a szövetség egyik nagy ura, lám-lám, ma már beérné Marosvásárhely polgármesteri székével, s Svájcot ígér választóinak. És hallj csodát, uram, magyar feliratokat! Eckstein-Kovács Péter meg kert-Kolozsvárról álmodik, s mert Băsescu elnök egykori kisebbségi tanácsadója nagy heccmester, viccelődik: lennének még ötletei, de nem mondja el, nehogy a nyomdában ellopják.
Választunk? Szavazunk? Ki tudja? Azt tudjuk, amit megüzentek: nem vagyunk ked­vező helyzetben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2012-05-17: Közélet - Hecser László:

Ünnepre készül Barót

Szűkösre szabott költségvetéssel kell a Barót Napok szervezőinek boldogulniuk: igazán neves fellépőt nem tudtak hívni, és legtöbbjük már nem első alkalommal visszatérő vendég. Mindennek ellenére a nap egy-egy pillanatában azok is megkapják, amire vágynak, akik nem elégednek meg a könnyed szórakozással és a lacikonyhák kínálatával.
2012-05-17: Közélet - Farkas Réka:

A választási törvény csapdái

Az alkotmánynak és az alkotmánybíróság korábbi rendelkezésének is ellentmond, ha megváltoztatják a választási rendszert, és az arányos képviseletet többségire módosítják – fejtette ki Márton Árpád képviselő. Az RMDSZ igyekszik megóvni a döntést, ám ennek ellenére sem lehetnek bizonyosak abban, hogy a parlamenti választások már nem az új, most megszavazott egyéni körzetes módszerrel történnek majd – derült ki tájékoztatásából.