Ha abból indulunk ki –, márpedig mellőzni semmiképp sem lehet –, hogy Markó Béla hétfőn, az önkormányzati választások kampányindítóján elismerte: "a romániai magyarság nincs kedvező helyzetben, ahogyan az elmúlt huszonkét év során sokszor", akkor önkéntelenül adódik a kérdés, vajon mi értelme lehetett a két és fél éves kormányzásnak s annak a már-már ostoba kitartásnak Băsescu elnök csapata mellett, mely végül is majdnem totálisnak nevezhető vereségükhöz vezetett?
És e kedvezőtlennek nevezett helyzet hirtelen felismerése mellett azon is érdemes lenne elgondolkodnia az RMDSZ-es politikusoknak, vajon igaz-e még az a tézis, melyet évek óta fennen hirdetnek, miszerint minden magára valamit is adó politikai pártnak, így az RMDSZ-nek is legfontosabb célja a hatalom megszerzése. Miközben sutba dobták azt az alapszabályban is rögzített elvet, miszerint e szövetség nem párt, hanem érdekvédelmi szervezet, s célja nem a hatalom elnyerése, hanem a Románia határai közt maradt magyarság érdekeinek képviselete. A hatalom új urai még csak véka alá sem rejtik, hogy elegük volt a magyarokból. Úgy általában.
És ki tudja, mit hoz a jövő? A Ponta-féle régióterv itt lebeg fejünk fölött, a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar karától búcsúznunk kell, nem tudjuk, miként csapódik le közösségünkben az új választási törvénytervezet, mely – terveik szerint – a győztes mindent visz elvre épül. Törvénymódosítások évada következik, jó időre bebetonozzák magukat a hatalomba Antonescuék. S ha nem jön meg az eszük a magyar pártoknak, kérdés: lesz-e parlamenti képviselete a magyarságnak?
A bukta után az RMDSZ szószólói igyekeznek visszahúzódni a helyi hatalomba. Csak két példa: Frunda György, a szövetség egyik nagy ura, lám-lám, ma már beérné Marosvásárhely polgármesteri székével, s Svájcot ígér választóinak. És hallj csodát, uram, magyar feliratokat! Eckstein-Kovács Péter meg kert-Kolozsvárról álmodik, s mert Băsescu elnök egykori kisebbségi tanácsadója nagy heccmester, viccelődik: lennének még ötletei, de nem mondja el, nehogy a nyomdában ellopják.
Választunk? Szavazunk? Ki tudja? Azt tudjuk, amit megüzentek: nem vagyunk kedvező helyzetben.