Az alkotmánynak és az alkotmánybíróság korábbi rendelkezésének is ellentmond, ha megváltoztatják a választási rendszert, és az arányos képviseletet többségire módosítják – fejtette ki Márton Árpád képviselő. Az RMDSZ igyekszik megóvni a döntést, ám ennek ellenére sem lehetnek bizonyosak abban, hogy a parlamenti választások már nem az új, most megszavazott egyéni körzetes módszerrel történnek majd – derült ki tájékoztatásából.
Az új hatalom minden szabályt felrúgva gyúrta át a szenátuson az új választási törvényt, és most az a szándék, hogy hétfőn jóváhagyja a képviselőház jogi bizottsága, kedden pedig szavazzon róla a plénum – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján az RMDSZ-es képviselő. Elmondta: Máté András frakcióvezetővel közösen beterjesztették módosító javaslataikat, amelyek értelmében egyéni körzetes rendszerben választanák meg a képviselők kicsivel több mint felét, a többiek pedig országos listáról jutnának be a parlamentbe, s így az arányosság elve megmaradna. A Szociál-Liberális Szövetség azért akarja a tiszta egyéni körzetes rendszert, mert az lehetővé teszi, hogy egy 36–40 százalékos támogatottságú párt megszerezze a parlamenti helyek 80 vagy akár 100 százalékát. Márton Árpád szerint az RMDSZ mindenképpen teret veszít, ha az új rendszer szerint választják majd a honatyákat, 14 képviselői és 7 szenátori körzetben él többségben a magyarság, s ha három magyar párt versenyez majd, akkor akár ennél is kevesebb lehet a bejutók száma. A választási küszöb eltörlése meglátása szerint logikus, ám a magyar közösség számára veszélyt hordoz, semmivé teheti a megegyezés kényszerét – fejtette ki.
Márton Árpád elmondta, a választási törvény ilyen lényeges módosítása nem is lenne lehetséges, hiszen a Velencei Bizottság ajánlása, amely az alkotmány szellemében kötelező érvényű, tiltja a választások előtt tizenkét hónappal a szavazás módjának alapvető megváltoztatását, ugyanakkor a törvény értelmében a jelenlegi mandátumok legfeljebb március 15-ig meghosszabbíthatóak, a választást legkésőbb akkor, de meg kell szervezni.
Ha kedden megszavazza a képviselőház is a törvényt, még öt napig megóvható – az RMDSZ megteszi ezt, ha sikerül kellő számú aláírást összeszednie –, ezután küldik el az államelnöknek, akinek újabb húsz napon belül kell aláírnia vagy visszaküldenie.
Traian Băsescu szándéka nem ismert, így bármi megtörténhet, s Márton Árpád reméli ugyan, hogy nem kerül erre sor, de nem tartja kizártnak, hogy mégis az új rendszer szerint voksoljunk majd a képviselőkre, szenátorokra.